Проф. д-р Веселин Янчев е изтъкнат учен и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, специалист по военна история и военна политика, изследовател на армията, обществения ред и вътрешната сигурност. Неговата книга „Септември 1923 година. Провалът на едно поръчано въстание“ е трета поредна творба, посветена на посочената тема. Предишните две книги излязоха със заглавия „Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Българският опит 1878-1912“ и „Армия, обществен ред и вътрешна сигурност между войните и след тях (1913-1915 и 1919-1923). Трите солидни тома представляват фундаментален исторически труд, непознат в българската наука след 1944 г.
„Това е един много сериозен политически и социален сблъсък и за да има яснота за това какво представлява той, трябваше тук да се видят двете страни - не само държавата и армията, но и на техните противници, мотивите, които ги движат, целите, които си поставят, защото само в сблъсъка на тези две противоположни позиции и възгледи, мисля че всеки може да направи изводите, за това какво точно се е случило през 1923 г в България.“, казва авторът.
„Това въстание е уникално, и затова съм обявил в заглавието на книга като поръчано въстание, защото върху БКП е упражнен невероятен натиск да предприеме някакви революционни действия на Балканите. По този начин, спасявайки авторитета и честта на Коминтерна и донякъде на Съветския съюз, защото и Коминтерна и съветското болшевишко ръководство очакват, т. нар. „втора вълна на социалистическата революция“. Първата е затихнала, но се очаква, че ако някъде в България, Германия, Полша се раздвижат нещата и ако се дестабилизира Европа, то може да се пренесат тези революционни движения във високонапредналите развити индустриални държави и по този начин индустриална, да речем Германия, съединена със селска Русия вече да гарантира новия обществен ред.“
„Това е опит да се дестабилизира страната в един продължителен период от време, който ще отвори възможността за някаква промяна във властта и управлението на страната. Но това е един много важен фактор, защото идеята на Коминтерна, ако използваме техния официален език, е да се болшевизира Българската комунистическа партия, т.е. тя да се превърне в революционна, т.е. да се пролее кръв в България, което да раздели нацията и обществото и всъщност БКП да се яви водач на онези маси, които са готови с цената на живота си, с оръжие в ръка да се борят срещу съществуващия държавен и конституционен ред.“, разказва историкът за направените от него изследвания.
„Правно-моралното разбиране на тези събития, защото и тогава една част дори от управляващите счита, че правото трябва да стои над всичко и да се търси отговорност, както на тези, които са тръгнали с оръжие в ръка да събарят държавния обществен строй, така от тези които са злоупотребили с власт. Тогава обаче се намесва логиката, която е политическа и конюнктурна, че всъщност не бива да се търси отговорност от хора, които са защитавали държавата. Върховенството на правото, всъщност е подложено на съмнение и това не е добър атестат.“
Целият разговор на Васил Данов с проф. д-р Веселин Янчев в предаването „Видимо и невидимо: Абордаж можете да гледате във видеото:
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"