28 Март, 2026

Проф. Кантарджиев: Доста институции не изпълняват задълженията си за контрол на мерките срещу коронавируса

Проф. Кантарджиев: Доста институции не изпълняват задълженията си за контрол на мерките срещу коронавируса

Тодор Кантарджиев

"Всеки трети PCR тест за коронавирус, извършван в Националната референтна лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести, е положителен", съобщи за БНР директорът на центъра и член на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев.

"Това, което можем да контролираме, е да продължаваме да убеждаваме хората да взимат противоепидемичните мерки по важност - те са първо маски на закрито, второ отстояние, физическа дистанция и трето това са мерките за дезинфекция и хигиена", допълни проф. Тодор Кантарджиев.

Според проф. Кантарджиев и в малките, и в големите градове в страната масово не се ползват маски на закрито:

"Доста служби и институции в страната не изпълняват своите задължения. Държавните железници трябва да осигурят всички да бъдат с маски, не да раздават маски, а да следят дали се носят маски във влаковете, там където има чакални по гарите трябва това да е отговорност на БДЖ. Агенцията по безопасност на храните - маски в местата, където се продават хранителни продукти - това са магазините, маски задължително в кухните, където се приготвя храна - в ресторантите, в кетъринговите фирми, маски задължително, хигиена стриктна, това е работа на Българската агенция по безопасност на храните. Третото нещо - общините трябва да следят за маски на закрито във всички обществени места на територията си", подчерта проф. Кантарджиев.

"Който носи маска не заразява, намалява до 5% възможността да зарази някого даже и да отделя голямо количество вирус. Който носи маски и е сред хора, които са заразени, около три пъти намалява възможността да се зарази, а когато всички носят маска на закрито вероятността да заразят пада под 1%", подчерта експертът.

"Препоръката е да се убеждават хората, че маските, дистанцията и донякъде дезинфекцията са нещата, които могат да намалят разпространението на тази инфекция, за да може да съхраним живота на лекарите и да можем по-ефективно да пазим възрастните, хронично болните и хората с имунен дефицит", подчерта проф. Тодор Кантарджиев.
Сподели:

Коментари (0)

Времето се обръща: дъжд, гръмотевици и застудяване в края на март

Времето се обръща: дъжд, гръмотевици и застудяване в края на март

Времето в България рязко се променя – след кратко сутрешно затишие идват дъжд, гръмотевици и застудяване. Средиземноморски циклон носи нестабилност, валежи и понижение на температурите в цялата страна.

Гюров: Щаб в Министерския съвет ще следи цените на електроенергията и храните

Гюров: Щаб в Министерския съвет ще следи цените на електроенергията и храните

На този етап няма недостиг на определени продукти – горива или хранителни продукти, посочи

Йотова отказа коментар за становището на Съда на ЕС по казуса с остраняването на Гюров от БНБ

Йотова отказа коментар за становището на Съда на ЕС по казуса с остраняването на Гюров от БНБ

Становище на генералния адвокат към СЕС Николас Емилио сочи, че Законът за БНБ не влиза в противоречие с правото на ЕС, което поставя под силна юридическа рамка решението на БНБ да освободи Андрей Гюров от поста подуправител.