1 Май, 2026

Смилов за санкциите на САЩ: Стоим пред грандиозен скандал, с непредвидими последици

Смилов за санкциите на САЩ: Стоим пред грандиозен скандал, с непредвидими последици

Даниел Смилов

Американците ни дадоха едната страна на корумпираната транзакция, ние трябва да преценим кой е стоял от другата

„Американските санкции ще повлияе по някакъв начин на предстоящите избори и е много важно по какъв начин точно ще повлияе. Защото да, американското правителство си е казало своето мнение, своите притеснения – мисля, че там нещата са ясни. Как българското общество ще реагира предстои да видим.“ Тази позиция изразява в интервю за „Фокус“ политологът Даниел Смилов.

„Сега вече виждаме, че има различни реакции сред политическите сили. Едни се опитват да замажат скандала, т.е. да фокусират всичко върху г-н Пеевски и Васил Божков и да забравят другата политическа част от корупцията. Корупцията е транзакция – някой дава, но дава на някого, срещу което получава нещо. Quid pro quo /услуга за услуга/, както се казва – нещо срещу нещо друго. Така че американците са дали едната страна на корумпираната транзакция, българското общество само трябва да прецени кой е стоял от другата страна. Американците са дали достатъчно описание, то не е и намек, почти директно е казано за кого става дума, но все пак това си е вече суверенно наше решение кой ще ни управлява“ комнетира политологът.

Запитан дали потърпевши ще бъдат споменатите имена и неспоменатите политически лица, за които говорите, или ще има и други пластове и структури, които също ще се окажат потърпевши от този сигнал, той казва: „Ние стоим пред грандиозен скандал, който засяга самия връх на държавата, там, където е бил центърът на властта – Министерски съвет, министър-председател. Какви ще са разклоненията оттам нататък на този скандал, ако все пак бъде доведен докрай, е много трудно да се прогнозира. Защото в една система, която е все пак йерархична, ако върхът е бил въвлечен в корупция и най-малкото в неправомерни, нелегитимни дейности, сами си представяте какво е ставало по-надолу. Т.е. за съжаление стоим пред потенциално средносрочен по своя характер проблем, който едва ли ще се реши много бързо с едно-две имена. Става дума за големи мрежи, политико-икономически интереси. Сега, естествено, не може всичко да се разгради, все пак това са отношения, градени с десетилетия, както се казва. Не всички елементи от тези отношения са корумпирани и проблематични, но разклоненията могат да са доста големи.“

Сподели:

Коментари (0)

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

Страната ни е начело в класацията с ръст на цените от 6.2% на годишна база, което е сериозно ускорение спрямо март, когато инфлацията беше 2.8%.

 Асен Василев:  На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

Асен Василев: На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

„Това не е някаква драматична стъпка, а нормална еволюция“, заяви лидерът на ПП.

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Мъжът е подменял ВиК съоръжения на улица в центъра на града. Той е влязъл в близо триметров изкоп, когато внезапно се е свлякла земна маса.