24 Ноември, 2024

Стефан Дечев: Противопоставяме се на опростеното и незащитимо разбиране за македонската нация и македонския език

Стефан Дечев: Противопоставяме се на опростеното и незащитимо разбиране за македонската нация и македонския език

Стефан Дечев

Българската политика остава неразбрана в Европа и кара македонците да бъдат в състояние на отбрана на най-ценните за тях неща - езикът и идентичността им

Група български историци и изследователи, част от тях от България, а друга част - от университетите в Европа и САЩ, , в които работят и преподават призоваха за смяна на модела, по който се води историческия разговор със Северна Македония. 

„Т.нар. разяснителен меморандум за отношенията между България и Македония, изпратен до всички страни членки на ЕС от съпредседателя от българската страна на Смесената комисия по исторически и образователни въпроси Ангел Димитров, се представя като документ, който отразява постиженията на българската историческа наука. И когато нашите колеги в Европа се запознаят с този документ, те ще си помислят, че у нас няма историческа наука или, че последните 3-4 десетилетия България се е разминала с всякакви исторически постижения. Това е основната причина да излезем с този апел“, заяви пред БНР Стефан Дечев, историк от Югозападния университет, част от групата на 27 историци и изследователи, подписали апел за ново историческо говорене за историята на България и Северна Македония.

„Ние вече бяхме наречени национални предатели. Апелът ни трябва да допринесе за ускоряването на преговорите между двете държави и до изграждането на исторически разкази и в България, и в Македония, които да не пораждат омраза“, поясни още историкът.

По думите му в разяснителния меморандум българските историци не разглеждат състоянието на македонската историография и изявленията, които са правени от македонската страна на комисията.

"Ние искаме да видим къде са нашите грешки и уязвимостта на българската позиция", обясни Дечев и добави: 

„Ние се противопоставяме на опростеното разбиране за национална история, на опростеното разбиране за обща история до 1944 година, което означава едва ли не налагане на македонската страна на официализирания български разказ, противопоставяме се на опростеното и незащитимо разбиране за македонската нация и македонския език, родили се в точно определен ден и час, а не в резултат на процеси, случили се и преди това! Апелираме за нов исторически поглед и говорене, което да вземе под внимание съвременната историография и съвременните хуманитарни и социални науки“.

„Както е изпратен този меморандум, той поставя под въпрос цялата македонска идентичност и държавност. При това положение българската политика остава неразбрана в Европа, а от друга страна - кара македонците да бъдат нащрек, в състояние на отбрана на най-ценните за тях неща - езикът и идентичността им. Трябва да проявим разбиране към това. Македонците ще се обърнат към собственото им минало, когато почувстват, че не е засегната идентичността им", прогнозира Дечев. 

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас