Проблемът е, че смяната на правилата в Изборния кодекс, не променя политическия елит. Изходът от тази ситуация е повишаване на доходите и излизане от социалните зависимости. Богатите и независими хора трудно могат да бъдат купени. Това обяви по Нова ТВ политологът доц. Стойцо Стойчев. Според него единствено мажоритарната система може да доведе до съществени промени и да свие влиянието на партиите. Видеонаблюдението няма да промени вота. Защото то е свързано със социалната среда. Ако работодателят ви задължава да изберете определена партия, какво ще направят камерите в тази посока, попита политологът. Той убеден, че преди да стигнат до урните хората имат предварителна нагласа как ще гласуват. Стойчев е песимист и за гласуването по пощата. Експерти съветват да не се прилага такова гласуване, защото може допълнително да компрометира честността на вота. По-рационално е вместо паралелно, да се въведе само машинно гласуване, съветва политологът.
Доц. Мария Пиргова прогнозира, че президентът ще даде по-голям срок при връчването на втория мандат за правителство, за да даде повече време на парламента да работи и да приеме промени в законите.
Пиргова е убедена, че все пак трябва да се приемат нови практики при изборния процес, защото това повишава доверието на избирателя. Според Пиргова големият проблем е, че сега в избирателните списъци има почти милион повече избиратели, които не са реални и налични. Тя е песимист, че декларираните от избирателите промени в Изборния кодекс ще направят процеса по-прозрачен, а освен това и няма време за много от тях. Обстановката в парламента става предизборна. Емоционално се върви към нови избори и предложенията на новите партии трудно ще се реализират, посочи Пиргова.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.