"Превръщането на въпроса за преместването на украинските бежанци в предизвикателство показва две нещо - че правителството не е в добра кондиция и че държавата, независимо кой я управлява в определен момент, има тежки проблеми, когато става въпрос за осъществяване на някакви социални ангажименти. Надявам се, че кризата с бежанците от Украйна ще послужи като поука за мястото и мащаба, в които държавата да провежда определен вид социална политика", каза пред БНР политологът и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" Страхил Делийски.
"Основното предизвикателство пред кабинета "Петков" е да си изясни и да разкаже на гражданите смисъла от собственото си съществуване", подчерта политологът и обясни:
"Ако офертата да свалим Борисов от власт имаше своята политическа легитимност преди половин година, то вече това не е достатъчно. Това правителство трябва да осмисли съществуването си през позитивно предложение за развитието на България. Идеи, около които да се съгласят всички участници в мнозинството, и идеи, които да бъдат в унисон с дневния ред на най-засегнатите от ситуацията хора в българското общество".
Според Делийски правителството се опитва да се саморазказва като нещо, което "ще живее вечно", а в същото време "начинът му на мислене е много времеви ограничен":
"Това създава очаквания, които трудно могат да бъдат нереализирани".
Страхил Делийски
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.