"Правителството трябва да вземе инициативата и да се направи анекс към договора с онова, което засяга националните интереси на България. Ако сега не го направи, предвид македонската политика, ние ще сме изправени пред отнемане на приноса за европейската цивилизация, в които влизат българската писменост и книжнина. Анексът трябва да съдържа четири основни точки с признаване на българските корени, осъждане на политическите убийства над българи след 1944 година и елиминиране на езика на омразата", заяви проф. Трендафил Митев, професор по политология в УНСС, заместник-председател на Македонския научен институт пред радио "Фокус".
Той уточни, че Институтът е настоял за корекции в текста на Договора за сътрудничество и добросъседство със Северна Македония още при неговото подготвяне.
"Тогава обосновахме ясно и категорично, че България трябва да заложи в текста в договора спорните моменти, ако иска този договор да работи. Беше обещано, че ще се вземе предвид, но се подписа договор, който не работи", заяви още проф. Митев.
Той направи сравнение с договора между Гърция и Северна Македония, който определи като работещ.
"За разлика от договора с Гърция, нашият договор е много назад от шанса да бъде основа за добри взаимодействия", посочи още експертът.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."