„Когато генерал и полковник от ВВС в националния ефир започнат да правят политическа кампания е време партиите от демократичната общност в Парламента да се намесят. Така се прави в страни от НАТО и ЕС. Ако господата искат да са политици - могат да си изберат една от партиите, да си направят своя и да се включат в политическия живот. Очаквам реакцията на ПП и ДБ, защото интегритета се оценява не по думите, а по делата и сътответствието им на думите“. Това написа във фейсбук бившият военен министър Велизар Шаламанов. Той е провокиран от днешното участие по bТВ на ген. Николай Русев, командир на авиобаза „Граф Игнатиево“ и полк. Людмил Вълков.
„Правим всичко възможно да изкараме дежурството на МиГ-29 до 2023 година. Ние носим дежурство и ще го правим до последния си ден. Загубим ли веднъж способности, възстановяването е трудно“, твърди близкия до президента Румен Радев ген. Николай Русев.
„Не говорим за „Грипен“. Говорим за заместващ изтребител. Нямаме отговор за изтребител Ф-16 втора ръка от САЩ и Израел. Нямаме време да чакаме. Затова са запитани Франция, Италия и Швеция. Отзоваха се Швеция и Франция“, добави той. Според него може да се лети на всеки друг европейски изтребител и допълни, че в момента са необходими заместващи изтребители. Много страни експлоатират около нас по няколко типа изтребители – в Гърция са четири типа. Белгия, Дания и Нидерландия поддържат авиация и дежурство. Ние сме на фронтовата линия, а ние се опитваме да кажем, че не трябва да носим дежурство – някой да го прави вместо нас. Нали сме НАТО, ние трябва да пазим. България има изтребителна авиация с традиции, ние сме длъжни да ги продължим. Ако някой иска да понесе политическата отговорност, да го направи“, предупреди Русев, подкрепяйки изявление на военния министър Стоянов, че събират оферти за наемане или закупуване на бойни самолети.
„Замирисва ми на чистка в авиацията. Всички, които са обслужвали руската техника, да бъдат освободени, за да останат тези, които ще експлоатират Ф-16. Това е непристойно поведение. Те могат да продължават с усилията, ние ще ги гледаме отгоре – това е несериозно. Всички могат да се справят с американската техника“, подчерта Русев, обяснявайки, че всички бойни самолети са съвместими с Ф-16.
В авиобаза „Граф Игнатиево“ се експлоатира три вида техника, допълни Людмил Вълков, зам.-командир по Авиационна техника и въоръжение в авиобазата. „В момента ресурсът, с който разполагаме е ограничен. Инструментите, с които можем да го управляваме, са ограничени. Ако договор за ремонт на двигателите на МиГ-29 се случат, това ще помогне се дежурството през 2023 година, но не и за след това. Не се знае и Полша докога ще помага за поддръжката на самолетите“, допълни той.
Тезите и на двамата офицери са единствено в подкрепа на лобито на МиГ-29, което поддържа руската зависимост в армията и харченето на стотици милиони за ремонти на съветски трошляци. Доводите им имат и втори план на внушения – миговете са ни необходими, тоест дума да не става да ги предоставим на Украйна.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас