"Според конституционалисти не Слави Трифонов трябва да обяви, че няма да има гласуване на правителството на ИТН, а този, на чието име е издаден Указ за съставяне на правителство. Трябва да има или гласуване в зала, за да бъде довършен този мандат, или да има изрично заявяване от парламентарната трибуна на кандидата за министър-председател, че ИТН се отказва от мандата и той да се смята за неуспешно реализиран. Според бивши конституционни съдии няма нужда от специално заявяване за оттегляне на кабинета. Има и теория, че това решение на ИТН ще сложи край на парламентарната рулетка, според други тя ще продължи", коментира пред БНР Христо Христев, преподавател по право на Европейския съюз.
"Следва кандидатурата за министър-председател да бъде подложена за обсъждане и гласуване в Народното събрание. Ако най-голямата парламентарна група вземе решение и респективно кандидатът за премиер зачете това решение, здравият разум налага да се констатира под определена форма в рамките на Народното събрание, че в така предписаната процедура се стига до неуспешен краен резултат и да се пристъпи към следващата стъпка - възлагане на мандат на втората парламентарна група. Логично е, когато предложеният кандидат за премиер декларира, че се отказва, не можете да го поставите за гласуване в Народното събрание"", обясни експертът.
Христев смята, че "имаме политически субект, който цели да взриви политическата система или това, което имаме като конституционен модел".
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"