23 Ноември, 2024

Али Ахмети към македонците: Българите ще ви погълнат, ако не сте с албанците

Али Ахмети, снимка: ДСИ


"Македонците като нация могат да напреднат само в добра комуникация, хармония и отношения с албанците. Иначе ще бъдат погълнати от сърби, българи и гърци", заяви лидерът на Демократичният съюз за интеграция Али Ахмети на 23-ата годишнина от подписването на Охридския рамков договор, предаде БГНЕС.

Ахмети каза, че "собствеността на държавата, каквато се е смятала през 90-те години, трябва да бъде забравена", защото "заедно сме собственици и заедно сме господари и на доброто, и на злото".

"И това не ви го казвам само тук, казах го на всички политически представители на македонската общност. Само с нас, със съдействие и общ живот, македонците могат да запазят своята история, своята национална идентичност, иначе са обречени да не съществуват. И така, нека това да бъде отбелязването на 23-та годишнина от Охридския мирен договор, който има особена заслуга за това, че тази държава не беше разделена, не се разцепи, защото не прие Армията за национално освобождение /АОК/, а прие пълно споразумение между двете общности и малките общности в техните райони, където живеят. Затова ние го защитаваме, борим се този договор да не бъде нито нарушаван, нито заплашван, защото той е спасение за албанците и македонците като двете най-големи общности“, каза още Ахмети.

"Човек трябва да бъде реалист и открито да признае, че подписването на Охридския рамков договор по онова време не донесе удовлетворение или щастие на никоя от страните, но трябва да се отбележи, че именно това споразумение донесе мир в страната", заяви министър-председателят на Северна Македония и лидер на ВМРО–ДПМНЕ Християн Мицкоски по време на днешното правителствено заседание, посветено на 23-тата годишнина от подписването на Охридското споразумение от 2001 г.

"Когато говорят за европейски ценности, знайте, че често те са тези, които нарушават същите тези принципи. Колко доволен е обикновенният гражданин днес? Отказвам да се намесвам в етническите дрязги на отделни хора, но нека заедно да видим колко можем да подобрим живота на нашите хора. Рамковото споразумение е част от Конституцията, но нерешените въпроси са истинските проблеми, с които се сблъскват нашите граждани“, заяви министър-председателят.

"Междуетническите отношения са гръбнакът на нашето общество; те не са само правни задължения или политически споразумения, а жив процес, който изисква нашето активно участие. Нека Бог да благослови Македония", заключи той, отново пропускайки да използва конституционното име на страната.

Охридското рамково споразумение бе подписано на 13 август 2001 г. от президента Борис Трайковски и министър-председателя Любчо Георгиевски на тогавашна Република Македония с представители на четири политически партии, включително на етническите албанци.

Този договор сложи край на конфликта между ръководената от Али Ахмети албанска Армия за национално освобождение и македонските сили за сигурност, припомня БГНЕС.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства