Италианските карабинери задържаха на летище "Чемпино" Мария Личиарди. Според следователите тя оглавява кланът на неаполитанската мафия "Камора", пише вестник "Република".
Тя е заподозряна за изнудване, мошеничество и други престъпления.
По информация на вестника Личиарди вече е била съдена и през декември 2009 г. е освободена от затвора след излежаването на осемгодишна присъда, предаде БГНЕС.
В Италия жени често застават начело на мафиотски кланове след арестуването или смъртта на мъжете им. Мария Личарди е сестра на покойния Дженаро Личиарди, основател на престъпния клан, допълва АФП. Камората е най-жестоката от всички италиански мафиотски групировки.
Дейността й получи широк отзвук след публикуването на книгата на Роберто Савиано "Гомор“, в която авторът разказва, че членовете на "Камората" контролират утилизирането на градските отпадъци, включително токсичните. Те закопавали години наред тези отпадъци в земята въпреки опасността, която представляват за здравето на хората и околната среда.
Личиарди е родена на 24 февруари 1951 година. Вътре в организацията я наричат "Кръстницата" или "La Piccolina" (Малката), заради ниския й ръст. Цялото й семейство са членове на Камората. Един от братята й Дженаро Личиарди, по прякор "Маймуната", става бос, но умира от отравяне на кръвта, докато лежи в затвора "Вогера" през 1994 година.
След като двамата й други братя и съпругът й са арестувани и тикнати в затвора, Мария поема ръководството, успява да обедини 20 клана на Камората и да раздели мирно между тях престъпния бизнес като контрабанда на наркотици, цигари, проституция и рекет.
Въвежда проституцията в Комората, която преди това е била табу. Тя обаче започва да купува албански момичета срещу 2000 долара от албанската мафия.
През 1999 година от Истанбул пристигнала голяма пратка с изключително чист и мощен хероин. Мария казала да не го пускат на улицата заради опасността от това да убие клиентите им.
След като един от клановете нарушава забраната започва мафиотска война, която завършва със 120 убити в Неапол. Покрай тази касапница италианската полиция за първи път чува за Личиарди. И така тя попада в списъка с 30-е най-търсени италиански мафиоти.
Благодарение на сложната мрежа на клана Личиарди, Мария избягва ареста 2 години. Докато я търсят под дърво и къмък, тя никога не напуска окръг Масерия Кордоне.
И през цялото време е безспорен шеф на клана. Поръчва и няколко убийства на противници.
Води кървава война с клана Джулиано, който също е оглавяван от жена – Ермина Джулиано.
През 2000 година прокурорът Луиджи Бобио започва да затяга обръча около Мария. През януари 2001 тя изпраща бомба в офиса му.
Личио обаче не спира и продължава с разследването. Получава силна полицейска защита. Междувременно са арестувани над 70 души от клана.
През април 2000 полицията залавя 13 босове на кланове накуп в селска вила. Събрали се да дискутират как да инвестират пари в магазини за мебели и за детски дрехи. Личиарди не е била сред тях.
На 9 юни 2001 няколкостотин тежковъоръжени полицаи атакуват къща в предградието Секондилияно. Знаят, че тя се използва за скривалище от кръстницата. Не я откриват, но намират в скрито огромно помещение под тавана апартамент покрит с мрамор, монтирано джакузи и огромен роял.
На 14 юни е арестувана докато е в колата на женена двойка. Не се съпротивлява при ареста. Осъждат я на 8 години затвор.
Още от Свят
Товарен самолет се разби в Литва, поне един е загинал
Самолетът е трябвало да кацне на летището във Вилнюс и се е разбил на няколко километра от летището
Вучич: Вече не седя на два стола, в Сребреница имаше клане, но не е геноцид
Великосръбската идеология е много измислена история за всички онези хора, които искат да навредят на Сърбия и сръбските национални интереси
Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината
"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната