26 Ноември, 2024

Битка Байдън-Тръмп на изборите: Реванш от ада

Битка Байдън-Тръмп на изборите: Реванш от ада

Джо Байдън и Доналд Тръмп

Бившият представител от Тексас в Конгреса на САЩ от Републиканската партия Уил Хърд тази седмица определи очертаващия се двубой между президента Джо Байдън и бившия президент Доналд Тръмп на президентските избори през 2024 г. като "реванш от ада". "Реалността е, че две трети от американците искат някой друг, различен от Доналд Тръмп и Джо Байдън", заяви Хърд, цитиран от американското издание "Ю Ес Ей Тудей".

Има доказателства в подкрепа на аргумента на Хърд, че провеждането на още едни президентски избори с участието на Байдън и Тръмп е непопулярно сред американците. По информация от проучване на "Ен Би Си Нюз" (NBC News) от миналия месец, цитирано от сп. "Политико", мнозинството респонденти не искат да видят отново в надпреварата нито един от двамата кандидати. В момента обаче и двамата кандидати са с доста по-добри резултати от другите евентуални претенденти и реваншът изглежда напълно възможен.

За да се избегне повторение на 2020 г., повече избиратели трябва да се явят на първичните избори, смята бившият конгресмен от Тексас. "Само около 23% от хората в страната всъщност гласуват на първичните избори", отбелязва Хърд. "Ако на първичните избори гласуват повече хора, през ноември ще видим по-добри възможности за избор, които всъщност биха ни харесали и за които бихме се радвали да гласуваме", добавя той.

До 2024 г. предстои много дълъг път, а Тръмп е изправен пред безброй опасности, свързани с правосъдието, но повечето експерти в момента са съгласни, че повторението на изборите от 2020 г. е най-вероятният сценарий през следващата година - сценарий, който според социологическите проучвания не предизвиква особен ентусиазъм сред избирателите, коментира британското издание "Гардиън".

Кандидатурата на Байдън за преизбиране беше почти неизбежна. Това ще бъде четвъртото му участие в президентски избори в рамките на четири десетилетия и след като най-накрая постигна амбицията си през 2020 г., той няма особена причина да се оттегли. В своя полза Байдън може да посочи своята последователната законодателна програма и по-доброто от очакваното представяне на междинните избори миналата година, когато правото на аборт беше ключов въпрос. Освен това няма очевиден претендент в Демократическата партия, който да се изправи срещу него и в полза на настоящия президент работи страхът, че Тръмп представлява екзистенциална заплаха за демокрацията и конституцията на САЩ и Байдън има най-добрите шансове да го победи.

За да запази мястото си в Белия дом, Байдън ще трябва да спечели ентусиазирана подкрепа от коалицията от млади и чернокожи избиратели - особено жени - както и от представителите на работническата класа от Средния Запад, умерените избиратели и недоволните републиканци, които му помогнаха да спечели през 2020 година.

Но макар че левият сенатор Бърни Сандърс и повечето избрани представители на Демократическата партия го подкрепят, избирателите изпитват съмнения относно Байдън, който в края на свой евентуален втори мандат ще бъде на възраст 86 години - почти десет години по-възрастен от средната продължителност на живота на мъжете в САЩ. По данни от проучване на Ройтерс/Ипсос около 44% от избирателите на Демократическата партия смятат, че той е твърде стар, за да се кандидатира, въпреки че проучването показва и че той води с 43% срещу 38% пред Тръмп в национален мащаб.

Тръмп също се сблъсква с опасения относно възрастта си, като 35% от републиканците смятат, че той е твърде стар.

Проучването на Ройтерс/Ипсос показва, че мнозинството от регистрираните гласоподаватели не искат нито Байдън, нито Тръмп да се кандидатират отново. Но те изглежда няма да имат друг избор, тъй като и двамата мъже са трудни за изместване. Предимството на Байдън е, че е действащ президент, докато за Тръмп, като бивш президент с желязна хватка върху редовите членове на партията си, може да се каже, че също има подобно предимство от страна на републиканците.

"Докато и двете партии не пуснат нещо различно в бюлетината, какво ще прави Америка? Сега предизвикателството се състои в това как да се поддържат мотивирани съответните партийни бази, как да се ангажират независимите избиратели и младите хора да участват в избори, които не ги вълнуват", коментира Майкъл Стийл, бивш председател на Националния комитет на Републиканската партия. "Днес няма нищо вдъхновяващо в американската политика", отбелязва той мрачно.

След изборните надпревари между Хилъри Клинтън и Тръмп през 2016 г. и Байдън срещу Тръмп през 2020 г. (на които беше отчетена най-високата избирателна активност от повече от век), реваншът между двамата мъже ще бъде третият пореден избор, при който на преден план ще излезе негативното отношение към партийната принадлежност на опонента, а мнозина избиратели ще бъдат мотивирани от неприязънта си към кандидата на другата страна.

"Републиканците са изпаднали в ярост заради Байдън, а демократите гледат на Тръмп като на въплъщение на дявола", сочи авторът и социолог Джон Зогби.

Състезанието обаче не е предрешено. Някои републиканци казват, че са уморени от политиката на недоволство и хапливото поведение на Тръмп, както и от многократните му изборни поражения. Десантис все още не е стартирал официално кампанията си, а Тръмп може да се сблъска с конкуренцията и на бившия си вицепрезидент Майк Пенс, сенатор Тим Скот и други. Този път Тръмп е уникално уязвим и след като стана първият бивш президент, срещу когото са повдигнати обвинения, както и заради редицата разследвания, които се водят срещу него.

"Притеснителното за демократите е, че преизбирането му е подвластно на много променливи, които Байдън не може да контролира напълно - включително собственото си здраве и процеса на стареене", посочи обаче бившият старши съветник на Обама Дейвид Акселрод. "Всеки неуспех ще засили обществените опасения, които вече са видими в проучванията на общественото мнение, относно неговото здраве и способността му да се справи с още четири години", смята той, цитиран от БТА.
Сподели:
Блокираха унгарското предложение за присъединяване на Сърбия в ЕС

Блокираха унгарското предложение за присъединяване на Сърбия в ЕС

Хърватия, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Нидерландия и Швеция бяха сред тези, които се противопоставиха на този ход, сочейки с пръст лошия опит на Белград в областта на основните човешки права

Експерт: Окупаторите се готвят за настъпление в следващата гореща точка в Украйна

Експерт: Окупаторите се готвят за настъпление в следващата гореща точка в Украйна

В същото време има фактори, които могат да осуетят плановете на врага за Запорожие

Русия атакува Украйна с рекордните 188 дрона през изминалата нощ

Русия атакува Украйна с рекордните 188 дрона през изминалата нощ

Москва е изстреляла и четири балистични ракети „Искандер-М