Евгений Пригожин и Владимир Путин
Шефът на компания "'Вагнер'" Евгений Пригожин е мъртъв. Почина от фатална доза самоувереност. Той направи три грешки. Първо, смяташе се за компетентен командир. Второ, направи опит за преврат срещу бивш човек от КГБ, който беше обучен на параноя. Последната му грешка беше, че се провали във всичко, което опита. Споровете за това кой го е убил и как е умрял са неизбежни. От неуспешния преврат на Пригожин беше минало достатъчно време, за да изглежда разумно заключението, че руският президент Владимир Путин е решил да го остави жив, и се появиха странни теории в подкрепа на това. Любимата ми беше, че Пригожин и Путин са си сътрудничили при организирането на преврата. Теорията така и не стигна дотам да обясни защо Путин би организирал преврат срещу самия себе си, но очевидният отговор - че привидният преврат е бил просто преврат - беше страшно скучен, пише Джордж Фридман, анализ за „Геополитикал фючърс”..
Една от ранните версии за смъртта на Пригожин е, че самолетът му е свален от ракета земя-въздух. Неясният произход на тази ракета би позволил на Путин да неутрализира подозренията, че той е организирал убийството, и, което е по-важно, да даде знак, че все още се безпокои за Пригожин. По-вероятно е бомбата да е била поставена на самолета, докато той е бил на пистата и се е подготвял да напусне Москва.
Но теорията за ракетите дава възможност да се прехвърли вината върху американците или украинците. Проблемът с тази теория е, че Пригожин им е бил по-ценен жив, отколкото мъртъв. Пригожин изплаши Путин, като извърши преврат, който се приближи на 120 мили (190 км) от Москва. Пригожин е бил ресторантьор и приятел на Путин. Вероятно е присъствал на много вечери и други социални събития, на които са се случвали неща, които Путин би предпочел да бъдат забравени и които враговете на Путин биха оценили високо. Продължаващото му съществуване може да накара руснаците и другите да повярват, че Путин е загубил решителността си в момент, когато руският президент не може да си позволи да остави да витаят съмнения. Един жив Пригожин беше кошмарът на Путин и американската и украинската мечта.
Съществува и въпросът защо Путин е чакал толкова дълго, за да убие Пригожин. Мисля, че причината беше, че след преврата щяха да се повдигнат въпроси относно компетентността и контрола на Путин. Путин не искаше случилото се да изглежда като почти успешен опит. Това можеше да подтикне мислещите мъже и жени да преценят собствените си шансове. Бързането да се убие Пригожин щеше да мирише на страх. Оставянето му на свобода (като се следи всяка негова стъпка) увеличи възможността да се смята, че Путин някак си е разрешил или поне е искал преврат, и показва, че Путин не се страхува от него. Дългият период на изчакване свеждаше до минимум легендата за Пригожин и позволяваше на Путин внимателно да проведе болезнени разговори с бившите щабове на Пригожин и други интересни хора, които можеха да свалят бдителността си, тъй като Пригожин беше все още жив.
Последният и най-интересен въпрос е как и защо бивш обслужващ персонал на Путин е станал ръководител на паравоенна структура. Съединените щати използват частни сили като Blackwater, но те никога не са на нивото на "Вагнер". Нито пък действат по силата на собствената си власт, независимо как изглежда това. Американските частни военни компании заемат по-ниски длъжности. "Вагнер" сама по себе си беше значителна военна структура, което е много странно за голяма сила като Русия. Групировката беше използвана в различни по-малки конфликти, когато Русия не искаше да изпрати основните си сили, но след като започна войната в Украйна, Путин ги съсредоточи в Русия, а след това и в Украйна.
Мисля, че причината беше, че Путин не вярваше на собствения си генерален щаб. Началото на войната, когато танковете бяха струпани без оглед на логистиката като гориво, задълбочи опасенията му. Проблемът беше достатъчно очевиден, така че дори и след началото на инвазията Киев можеше да повярва, че атаката от север е само отвличане на вниманието, а основните усилия идват от другаде. Но руските военни атакуваха и веднага затънаха. Руската армия постоянно се опитваше да превзема градове без военно значение, вместо да се стреми да разбие силите на противника. На украинците беше оставена изненадваща свобода на действие.
Това изпълнение в началото принуди Путин да вземе решение: да се оттегли, да продължи с генералния щаб или да привлече групата "Вагнер", неконвенционална, но безмилостна и по-добра от това, което имаше. Именно тук Путин направи голямата си грешка. Той остави редовната армия на бойното поле, като същевременно разгърна и групата "Вагнер". На практика той имаше две армии под различни и конкуриращи се командвания. "Вагнер" се стремеше и към контрол над градовете, вместо да се опита да унищожи украинската армия, както е редно. Неизбежно редовната армия и "Вагнер" се съревноваваха помежду си за мисии и доставки. За артилерийските снаряди се водеха особено ожесточени и все по-публични спорове, за радост на враговете на Русия.
Путин не оцени това, което е задействал, и не се намеси решително. Пригожин беше този, който отиде твърде далеч, критикувайки Генералния щаб и, по подразбиране, Путин. Когато Кремъл най-накрая се опита да го отстрани, Пригожин пристъпи към ликвидиране на Генералния щаб и поемане на контрола.
Неуспешният му преврат показва, че той не би решил никакви проблеми. Простият факт е, че според руснаците войната трябваше да се води, за да се постигне стратегическа дълбочина. Проблемът беше, че руското висше командване не беше подготвило армията за войната, защото Путин, човек от разузнаването, не разбираше логиката на войната, нямаше или не успя да отдели необходимия материал и не разполагаше с компетентни командири. Чувал съм един девиз: "Никога не позволявайте на гений от разузнаването да води война". Не знам дали Путин е гений, но той ръководеше войната, сякаш вярваше, че е такъв. Лично той е преживял хаоса и уби човека, който се е сражавал във войната, макар и лошо.
Преводът е на БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства