Коронавирусът, предизвикващ заболяването COVID-19, е претърпял мутации, но вследствие на тях той не е станал по-агресивен, заяви на брифинг в Женева експертът от Световната здравна организация /СЗО/ Мария ван Керхове. Тя съобщи, че учени от цял свят проследяват геномните вериги на патогена, които са над 50 хиляди, предаде БТА.
През месец февруари беше открита мутацията DG14G. Тя беше намерена в ранни образци от Европа, Мексико, Бразилия, а също така и в китайския град Ухан. Тази мутация притежава около 29 процента от образците на коронавируса. "Досега ние нямаме свидетелства, че тя води до по-тежко протичане на болестта", констатира Ван Керхове.
В СЗО е създадена работна група по въпросите на мутациите на коронавируса, съобщи здравният експерт, като изтъкна, че мутациите се явяват нормални изменения при тези вируси. "Очакваме да протекат изменения в хода на развитието на пандемията", поясни Ван Керхове.
От своя страна главният научен специалист на СЗО Сумия Сваминатан заяви по време на брифинга, че мутацията на коронавируса е била очаквана. По нейните думи при наличието на мутацията DG14G размножаването на вируса може да протече по-бързо, което означава, че той може да се предава по-лесно от заразени към здрави хора.
Свят
Експерт: Covid-19 не е станал по-агресивен в следствие на мутацията, но се предава по-лесно от заразен на здрав
Това не води до по-тежко протичане на болестта, твърди Мария ван Керхове
Фактор Фактор
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.