"Групата на най-развитите в света икономики и демокрации - Г-7, също както Световната търговска организация, Световната здравна организация, НАТО - е на мушката на затрупания от вътрешнополитически кризи Доналд Тръмп за реформиране според разбиранията му за национални интереси на Съединените щати. Тръмп, който председателства Г-7 тази година, декларира, че групата не е в крак с времето и настоя за включване в нея на Индия, Южна Корея, Австралия и Русия, която беше прогонена от този форум заради намесата й в Украйна преди 6 години. Освен това, интересът на Тръмп диктува Г-7 да стане плацдарм за геостратегическа битка срещу Китай. Това, освен руската част от предложенията, е нещо, което не допада на европейските членки на Г-7, поне на канцлера Ангела Меркел, заяви пред БНР Джеръми Шапиро от Европейския съвет за външна политика.
"Тази година домакинството се пада на Тръмп, но плановете да събере останалите лидери на най-развитите икономики в света във Вашингтон още този месец се провалиха. Даже и видеоконференция няма да има. Може би все пак нещо ще се проведе през септември, а може и, по думите на Тръмп, след президентските избори през ноември. Г-7, според мен, е отживелица още през този мандат на Тръмп. Но нека все пак бъдем справедливи - тя е отживелица дори от известно време преди него. А антикитайската мисия предлага възможност Г-7 да се съживи. Но това няма да се случи при управлението на Доналд Тръмп. Доказателство за това е и поведението му на двете последни срещи на върха - изнервят го съюзници, които смеят да имат собствена позиция и го принуждават да се бори за своята", каза експертът.
"След скандалната реакция на Тръмп на протестите за расови права в страната му и изтеглянето и от Световната здравна организация германският канцлер Ангела Меркел отказа да пътува до Вашингтон под претекст, че пандемията не е утихнала. Тогава Тръмп се принуди да обяви отлагане, но и план да разшири Г-7 с Индия, Южна Корея и Австралия. Освен това декларира, че кани и Русия да се върне на масата на водещите икономики, изхвърлена от там 2014-а заради анексирането на Крим. Идеята, че Г-7 трябва да се адаптира към настъпилата нова глобална ера - идея, която всъщност идва от Великобритания, а не от Доналд Тръмп - че Г-7 трябва да се разшири с още няколко демокрации - е разумна. Но мисля, че въпросът за включване и на руснаците e обезпокоителен и че може би Тръмп не е най-добрият двигател за разширяването и превръщането на Г-7 в по-полезна организация", каза Шапиро.
А според Джеръми Шапиро реабилитирането на Русия е проблематично - не защото тя не е от най-развитите икономики, а защото не е демократична страна.
"Дори визията на Доналд Тръмп е Г-7 да може да действа като с общото изявление за Хонконг преди няколко дни - да е нещо като антикитайски конгломерат. Това не би било възможно, ако и руснаците трябва да участват", коментира той.
Свят
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства