С указа за превръщане на „Св. София“ от музей отново в джамия Реджеп Ердоган подписа указ влезе в историята, нареждайки се до основателя и първи президент на нова Турция - Мустафа Кемал Ататюрк, разпоредил край на мюсюлманските молитви в храма през 30-те години на миналия век.
От едната страна на уравнението за Ердоган бяха влизане в историята със символичния във вътрешно- и външнополитически план ход, а от друга - очакваната негативна международна реакция.
Отношенията с Европейския съюз обаче от години са обтегнати, а за Съединените щати и Русия въпросът не е стратегически. Така че Ердоган си позволи да рискува.
Въпросът обаче става неизменна част от политическите спорове в Турция.
Първият политически лидер, който поставя въпроса за превръщането на „Св. София“ отново в джамия, е бащата на политическия ислям в Турция Неджметин Ербакан, припомня БНР.
Социологическите проучвания сочат, че около 2/3 от турците подкрепят превръщането на „Св. София“ в джамия. За мнозинството от турците това е въпрос на национална идентичност и суверенитет.
Въпреки високата подкрепа за превръщането на „Св. София“ в джамия допитвания показват и че според над 44 процента от турците това е средство за отклоняване на вниманието от икономическите проблеми на страната.
Дали мобилизацията на ислямския електорат заради „Св. София“ ще бъде трайна и дали тя ще даде възможност на президента Ердоган да укрепи позициите си ще проличи през следващите месеци.
Още от Свят
Зеленски: Китайски войници участват във войната на страната на Русия
Киев разполага с информация, че има още много китайски граждани, воюващи в състава на руската армия
Нови руски атаки срещу Украйна - множество ранени и пожари
Властите в Краматорск съобщават за много ранени, избухнали пожари, повредени жилищни сгради, коли, складови помещения
Калас: Опитите за разделяне на Босна и Херцеговина са неприемливи
„Подстрекателската реторика и опитите за разделение са опасни, неприемливи и представляват пряка заплаха за БиХ.“