27 Ноември, 2024

ЕСПЧ осъди Русия за закона за "нежелани организации"

ЕСПЧ осъди Русия за закона за "нежелани организации"

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди остро Русия за нейния закон за "нежеланите организации", приет през 2015 г., предаде АФП.

Този закон предвижда сериозни ограничения за организациите, към които е насочен, и за лицата, участващи в тяхната дейност.

Общо Русия беше осъдена да плати няколкостотин хиляди евро на четири сдружения и около 80 индивидуални жалбоподатели, включително на лишения от свобода опозиционер Владимир Кара-Мурза.

Базираният в Страсбург ЕСПЧ посочи също, че Комитетът на министрите на Съвета на Европа "продължава да следи за изпълнението на решенията на Съда срещу Русия и че Русия е длъжна да ги изпълни".

Москва е изключена от Съвета на Европа през септември 2022 г., след нахлуването в Украйна, но Русия по принцип остава отговорна за нарушенията на Европейската конвенция за правата на човека, извършени до тази дата.

Съдът отбеляза, че законът за нежеланите организации "води до значителни ограничения за съответната организация": тя не може да има офиси, банкови сметки или да изпълнява проекти в Русия, а достъпът до уебсайта ѝ от Русия е ограничен.

През 2021 г. на руските граждани също е забранено да участват в дейността на "нежелана организация", въпреки че не пребивават в Русия. Наказанията варират от обикновени глоби до присъди за лишаване от свобода или принудителен труд.

ЕСПЧ подчерта, че въпросният закон не е достатъчно конкретен по отношение на укоримото поведение на НПО, като отбелязва "използването на неясни и неточни термини за определяне на основанията, които могат да обосноват класифицирането на дадена организация като нежелана".

"Тези недостатъци правеха прилагането на закона непредсказуемо", подчертава ЕСПЧ.

Съдът констатира, че правните разпоредби, отнасящи се до "нежеланите организации", не са били формулирани достатъчно точно, за да позволят на организациите жалбоподатели да предвидят, че техните действия, които обикновено са били законни, ще доведат до класифицирането им като "нежелани" и до забрана на дейността им в Русия".

Освен това "съдебните производства, заведени от жалбоподателите, не са предлагали адекватни гаранции срещу почти неограничената дискреционна власт на изпълнителните органи в тази област".

Следователно Русия е нарушила членовете на Европейската конвенция за правата на човека, свързани със свободата на сдружаване и свободата на изразяване. | БГНЕС
Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал