Европейският парламент ще наложи вето на плана на премиера на Великобритания Борис Джонсън за Брекзит, защото той не е „дори донякъде“ близо до приемливо решение на проблема с ирландската граница, пише вестник The Independent.
По-рано и правителството в Дълбин заяви, че няма как да подкрепи плана в сегашната му форма и окуражи Великобритания да отправи предложения, които да са способни да заместят клаузата за ирландската граница.
От своя страна Европейската комисия заяви, че е отговорност на Великобритания да поправи някои от "проблематичните точки" на плана. Координаторът на ЕС за Брекзит Ги Верхофстад заяви, че плановете на Джонсън са основно "нов пакет от лоши идеи", които са били прокарвани в миналото".
Група от европейски депутати, част от комисията на ЕС, чиято задача е да задават политиката на Европарламента в преговорите, като могат да наложат и вето, предупредиха, че имат "сериозни притеснения за предложението на Обединеното кралство".
"Гарантирането на мира и стабилността на остров Ирландия, защитата на гражданите и правната рамка на ЕС трябва да бъдат главен фокус във всяка сделка. Великобританските предложения не съвпадат дори донякъде с това, което се разбрахме, че може да е достатъчно (добър) компромис на клаузата за ирландската граница", заявиха от Европейската комисия.
"Нашата група не намира в никое от тези предложения на британското правителство, в сегашната им форма, база за споразумение, с което Европейският парламент може да се съгласи. Предложенията не обръщат внимание на реалните проблеми, които трябва да бъдат решени, а именно обща икономика на острова, спазване на Белфасткото споразумение и целостта на единния пазар", се казва още в изявлението. Европейският парламент има три основни проблема с плана на Джонсън. Според него плановете за митнически проверки представляват "сериозен риск за мирните процеси" в Ирландия.
Освен това предложенията на премиера са незавършени и "не предлагат необходимата сигурност". И накрая ветото, което местният парламент в Северна Ирландия ще може да налага над всяко решение "прави договора несигурен".
По-рано вицепремиерът на Ирландия Саймън Ковъни повтори съмненията на ЕС за митническите проверки и ветото на местния парламент в Северна Ирландия. "Не можем да подкрепим предложение, което предлага, че една партия или малцинство в Северна Ирландия може да взема решение за мнозинството от гледна точка на това как тези предложения ще бъдат прилагани в бъдеще", заяви той пред ирландски медии.
"Това не е в синхрон с Белфасткото споразумение. Не е нещо, което можем да подкрепим като част от финална сделка“, добави той.
Премиерът каза и, че има "юридически и технически" проблеми с плана, като заяви, че въпреки, че документа казва, че ще се избегнат митническите проверки, все пак се повдига въпроса за въвеждането им в близкото бъдеще. Той все пак изрази надежда, че планът ще бъде развит в нещо, което ще е подходящо и ще е стартова точка за преговори
Още от Свят
ООН документира 376 случая на сексуално насилие на агресорите в Украйна
Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.
Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия
Смята се, че това е първото официално потвърждение
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар