Блогъри от Германия и Франция са получавали предложения срещу заплащане да разпространяват информация за стотици смъртни случаи след ваксиниране с BioNTech/Pfizer, пише „Гардиън”.
Според изданието, лондонската PR агенция „Fazze” е предлагала на блогъри и инфлуенсъри в Германия и Франция срещу заплащане да разказват на своите абонати за стотици пациенти, починали след ваксиниране с BioNTech/Pfizer.
Представители на агенцията се свързали с няколко френски видеоблогъра, специализирани в областта на науката и здравеопазването, и на лош английски са ги помолили да обяснят на своите абонати, че „нивото на смъртност сред ваксинираните с препарата на Pfizer са почти три пъти повече, отколкото тези, ваксинирани с AstraZeneca”.
За достоверност блогърите трябвало да публикуват в своите материали препратки към сайта на „Le Monde”, както и към порталите „Reddit” и „Ethical Hacker” с изтекла в тях информация, която уж потвърждава данните за смъртта на пациенти след ваксинация.
„Гардиън” уточнява, че въпросната статия в „Le Monde” е посветена на данни, за които се твърди, че са откраднати от руски хакери от Европейската агенция по лекарствата (EMA) и са публикувани по-късно в даркнет. В тази статия, обаче, няма информация за смъртността, подчертават британските журналисти. Другите два споменати сайта в момента са премахнати, констатира изданието
Популярният френски видеоблогър Лео Грас публикува в Туитър скрийншот на преписката с „Fazze”. Той подчертава, че компанията, от която е постъпила заявката, има „огромен бюджет”, но посредническата агенция отказала да назове името на своя клиент.
Известният германски блогър Мирко Дрочман също публикува копие от мейл с подобно предложение.
Позовавайки се на данни от социалната мрежа „LinkedIn”, журналистите от „Гардиън” пишат, че ръководството на агенция „Fazze” се намира в Москва и че преди е работило за агенция, основана от руски бизнесмени.
Френските медии, на свой ред, обърнаха внимание върху сходните цели между кампанията на „Fazze” и данните на страницата на ваксината „Спутник V” в Туитър, а именно заявлението, че векторните ваксини като „Спутник V” и AstraZeneca са „по-безопасни и ефективни”, отколкото мРНК-ваксините.
Агенция „Fazze” посочва като свой адрес 5 Percy Street в Лондон, но тя не е регистрирана там, уточняват журналистите. На 25 май агенцията закри сайта си и направи профила си в Туитър частен.
Междувременно подробни статистически данни за възможни нежелани реакции, включително смъртни случаи, свързани с ваксинациите с препарати на различни производители, са публично достъпни. На 7 май Федералният институт по ваксини и биомедицински препарати „Паул Ерлих” публикува такъв отчет за периода 27 декември 2020 г. – 30 април 2021 г.
На 28 април Европейската служба по външна политика (EAD) публикува доклад, според който Русия с помощта на дезинформация се опитва да подкопае доверието към „западните” ваксини срещу коронавирус, припомня БГНЕС
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар