Ген. Бен Ходжис: Черно море се е превърнало в "стартова площадка за дестабилизиращите операции на Москва
Румънските военни наричат Черно море "сирийския ескпрес на Русия", имайки предвид потока руски военни кораби превозващи техника, боеприпаси и войници от Русия в Сирия
Експертите от Центъра за анализ на европейската политика призоваха НАТО съществено "да преразгледа стратегията си в близост до границите на Русия, включително и с разполагане на нови бази, ракети и кораби в Черно море".
Според бившия командващ американските сухопъти войски в Европа генерал Бен Ходжис, цитиран от ВВС, именно Черно море сега се е превърнало в "стартова площадка за дестабилизиращите операции на Москва".
По думите на генерала, румънските военни наричат Черно море "сирийския експрес на Русия", имайки предвид потока руски военни кораби превозващи техника, боеприпаси и войници от Русия в Сирия.
Според Ходжис, на източния фланг на НАТО има няколко слаби места, които умело се използват от Русия.
Такава уязвима точка, според експерта, е Черно море, където, по думите му, Москва много силно се е укрепила след анексирането на Крим през 2014 година.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Сибиха се завърна на поста: Върховната Рада подкрепи номинацията на Зеленски
Сибиха се завърна на поста: Парламентът подкрепи номинацията на Зеленски
Чистка в Киев: Зеленски уволни ключов съветник след антикорупционна акция
В Украйна затягат контрола по върховете на властта под натиска на международните си партньори
Евгений Хмара стана министър на отбраната на Украйна
Новият министър очерта приоритетите на своята работа: продължаване на завземането на стратегическата инициатива, пренасяне на войната на противникова територия, запазване на човешкия капитал и развитие на технологиите и отбранително-промишления комплекс