24 Ноември, 2024

Глобалните пазари поеха надолу заради геополитическите рискове

Глобалните пазари поеха надолу заради геополитическите рискове


Въпреки че натискът за продажби на световните фондови пазари се засили, след като Русия призна украинските отцепнически региони Донецк и Луганск, се очаква продължаващата руско-украинска криза и интензивният календар от събития да повлияят на ценообразуването във вторник.

В понеделник руският президент Владимир Путин подписа указ за признаване на проруските сепаратистки региони в Източна Украйна.

САЩ категорично осъдиха решението на Москва и забраниха инвестициите, търговията и финансирането към и от т.нар. народни републики Донецк и Луганск.

Съветът за сигурност на ООН, който свика извънредно заседание снощи, заяви, че руско-украинската криза е достигнала опасна точка и на всяка цена трябва да се предотврати развитието на събитията, които рискуват да доведат до голям конфликт.

Украинският президент Владимир Зеленски заяви, че Русия е отговорна за последиците от взетите решения, а Турция отхвърли този ход, като го нарече "неприемлив".

Докато цените на суровините, особено на пшеницата, петрола и златото, се повишиха поради нарастващите геополитически рискове след последните събития, денят започна с рязък спад на азиатските фондови пазари и на фючърсите на американските и европейските индекси, съобщи Анадолската агенция.

Цената на барел петрол марка "Брент" тества най-високото си ниво от една седмица насам - 95,1 долара, а цената на златото отбеляза осеммесечен връх - 1914 долара за тройунция.

Руският индекс RTS затвори в понеделник на ниво от 1207,5 пункта, което представлява спад от 13,2%, след като достигна най-ниското си ниво от ноември 2020 г. насам.

Съотношението щатски долар/руска рубла също се понижи до 79,9, след като достигна най-високото си ниво от 15 месеца насам с 80,5.

На фона на тези събития денят започна със спад от почти 2% на фючърсните сделки за индекса на САЩ на борсата в Ню Йорк, който не се търгуваше в понеделник заради федералния празник.

Индексът на щатския долар бе на ниво 96,2 с 0,2% понижение, а доходността на 10-годишните облигации на САЩ продължи да се понижава, което се наблюдава от около седмица, и спадна до 1,86%.

С появата на политически изявления на фона на нарастващите геополитически рискове в Европа, опасенията за евентуални санкции на западните държави срещу Русия и за последиците от новото намаляване на енергийните доставки за икономиките се отразиха върху фондовите пазари.

Индексът FTSE 100 загуби 0,39% във Великобритания, индексът DAX 30 - 2,07% в Германия, индексът CAC 40 - 2,04% във Франция, а загубите при фючърсните сделки върху индексите надхвърлиха средно 2% през новия търговски ден.

Съотношението евро/долар, който в понеделник беше без промяна и във вторник е около 1,13.

От азиатска страна новият ден започна с курс на продажби, а всички индекси отчетоха негативни сигнали.

Турският индекс BIST 100 затвори в понеделник с повишение от 0,28% на ниво от 2 038,06 пункта.

Анализаторите заявиха, че глобалният апетит към риска е намалял с нарастването на опасенията относно възможността кризата между Русия и Украйна да прерасне във военен конфликт, и заявиха, че индивидуалните инвеститори не трябва да действат панически и да запазят спокойствие в този период, когато се очаква волатилността да продължи, съобщава БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства