24 Ноември, 2024

И Полша поиска ембарго върху вноса на руски петрол и газ

И Полша поиска ембарго върху вноса на руски петрол и газ

Матеуш Моравецки

Доналд Туск настоява за още по-голямо укрепване на източния фланг на НАТО

Полша настоява за налагането на ембарго върху вноса на руски петрол и газ, заяви министър-председателят Матеуш Моравецки, съобщи БНР. В петък се очаква американският президент Джо Байдън да посети Варшава.

Литва и Ирландия искат евросанкции и върху петролния сектор на руската икономика

Американският президент Джо Байдън ще участва в срещите на върха на Г7 и на НАТО в четвъртък в Брюксел, съобщи Белият дом. В петък той ще посети Варшава за среща с президента Анджей Дуда.

На срещата на върха на Европейския съюз моето основно послание ще бъде, че трябва възможно най-скоро да спрем да купуваме руски петрол, защото това е основният източник на доходи за Русия

"Разчитам, че посещението на президента Байдън ще бъде допълнителен елемент на натиск върху лидерите на ЕС, които понякога действат твърде бавно", заяви днес във Варшава премиерът Матеуш Моравецки.

Бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск, който е лидер на опозицията в Полша, настоява за още по-голямо укрепване на източния фланг на НАТО.

"Само в Полша трябва да бъдат разположени още най-малко 30 хиляди военни", заяви Туск пред очакваното в края на седмицата посещение на американския президент Джо Байдън във Варшава.

Това искане Полша отправи още през 2014 година, след анексирането на Крим, припомни Туск. На срещата на върха на НАТО и на ЕС в Брюксел в четвъртък Варшава трябва да поднови искането си за изпращането на още натовски военни по източния фланг, смята опозиционният лидер.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.