
Радикалните десни партии в Европа се радват на голяма подкрепа, показват проучванията на общественото мнение. Евентуална победа на десницата на изборите може да окаже значително влияние върху макрорамката на еврозоната, пише Тина Тенг в коментар за Евронюз.
До европейските избори остават по-малко от две седмици. Възвръщането на подкрепата за крайно десните партии продължава да тревожи основните политически групи, особено Европейската народна партия.
Макар че настоящите проучвания все още сочат победа на сегашния лидер Урсула фон дер Лайен, потенциалното увеличение на мандатите на радикалната десница може да има значителни последици за бъдещето на Европейския съюз (ЕС). Политическото влияние върху икономическия пейзаж на ЕС ще засегне най-вече прилагането на „Зелената сделка“ и дипломатическите отношения с Украйна. Това би могло да доведе и до косвено обезценяване на еврото спрямо останалите валути на държавите от Г-10.
Недоволството възниква на фона на кризата с разходите за живот
Лидерите на крайно десни партии печелят обществена подкрепа поради влошеното качество на живот, произтичащо от войната на Русия срещу Украйна. Нарастващите разходи за живот, засилената имиграция и недоволството на земеделските производители допринесоха за преминаването на гласоподавателите към популистки групи, по-конкретно към „Идентичност и демокрация“ (ИД) и Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).
В групата на ИД се наблюдава рязко нарастване на подкрепата за френския Национален сбор (НС), воден от Марин льо Пен, и германската Алтернатива за Германия (АзГ). Междувременно ЕКР е подкрепена от „Италиански братя“, като техният лидер Джорджия Мелони стана първата жена премиер на страната.
Тази ситуация предизвиква спомени за неочакваните резултати от Брекзит през 2016 г. и победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ през 2016 г. Когато хората са недоволни от действащата управляваща партия, те често търсят промяна, което създава възможности за популистки лидери. Според социологическите проучвания на Евронюз двете крайно десни групи могат да спечелят около 20% от местата, което потенциално би довело до "дясна промяна" в Европейския парламент.
Зелената сделка е изправена пред политическа пречка
Основна тема за тези групи са въпросите, произтичащи от енергийния преход. Десните партии се превърнаха в глас на земеделските производители от ЕС, които от февруари насам протестират срещу Зелената сделка на целия континент.
Зелената сделка има за цел да намали емисиите на парникови газове с 90% до 2040 г. - цел, която предизвиква безпокойство сред земеделските стопани. Размириците накараха Европейската комисия (ЕК) да направи компромис, като реши да освободи селското стопанство от крайния срок.
Въпреки това, докато разходите за зеления преход се очаква да ограничат доходите на земеделците, финансирането на селското стопанство от ЕС изглежда достига само до малък процент от селскостопанските работници. Междувременно доходите на земеделците са намалели поради високата инфлация на стоките и разходите за труд. Това може да доведе до забавяне на постигането на целите на „зеления преход“, ако десните партии поемат ръководството.
Друг проблем, с който се сблъска ЕК, беше постепенното премахване на автомобилите, задвижвани с изкопаеми горива, до 2035 г. Десните партии призовават за отмяна на крайния срок с аргумента, че подобна политика ще окаже натиск върху потребителите да купуват скъпи електрически превозни средства (ЕПС). Вместо това потребителите се преориентират към по-достъпните хибридни автомобили, като пазарният им дял се е увеличил до 29% от 24,4% през март, по данни на Европейската асоциация на автомобилните производители (ЕААП).
Пълното въвеждане на използването на електромобили ще изисква също така достатъчно разгръщане на станции за зареждане, като правителството предлага субсидии, за да подпомогне напредъка в прехода. ЕААП заявява, че „данъчните облекчения за служебни електромобили са по-слабо разпространени, само 17 държави членки ги предлагат“, а „само пет държави членки предоставят стимули за зарядна инфраструктура“.
Преходът на автомобилите към екологично чисти технологии предизвика и опасения за рязко увеличаване на китайския внос на електрически превозни средства с по-ниски цени. Прилагането на мерки за защита, като например повишаване на митата, може да доведе до ответни мерки и потенциално да навреди на продажбите на европейските производители на автомобили в Китай.
Дясноориентираният парламент вероятно ще постави още предизвикателства пред политиката за електромобилите в лицето на тези нарастващи проблеми.
Потенциална дипломатическа промяна в отношенията с Украйна
Нарастващата подкрепа за крайно десните партии застрашава дипломацията на ЕС с Украйна. Групите на ИД, сред които германската партия АзГ, австрийската Партия на свободата и френската НС, са склонни към проруска позиция. Това потенциално може да се превърне в пречка за усилията на ЕС да укрепи защитата си срещу Русия и ролята си в НАТО.
Освен това десните партии представляват заплаха за свободната търговия между ЕС и украинските производители на храни. Фермерите от ЕС протестират срещу вноса на евтини храни, особено във връзка със споразумението за свободна търговия с Украйна. В отговор ЕС постигна споразумение за удължаване на свободната търговия с украинските производители, но с нови ограничения за вноса на зърно. Политиците също така наложиха ограничение на безмитните стоки, включително птиче месо, яйца и захар.
Дипломатическата промяна в отношенията с Украйна и Русия може да бъде значителна, ако на власт дойдат крайно десни популисти. Това би могло да окаже сериозно въздействие върху глобалния политически пейзаж, особено с оглед на президентските избори в САЩ, които ще се проведат през ноември.
Възможно е да предстои по-нататъшно отслабване на еврото
Несигурността, свързана с потенциалната победа на радикалната десница, може да натежи на еврото, тъй като евроскептиците вероятно ще се опитат да подкопаят целостта на ЕС. Различията в политическите мнения и политики биха могли да намалят конкурентоспособността на единния пазар.
Икономическите сътресения и несигурните перспективи могат да подтикнат Европейската централна банка (ЕЦБ) да понижи лихвените си проценти още през юни, потенциално изпреварвайки други големи централни банки. Главният оперативен директор на SMS Investments, Шахил Шах, отбеляза: „Еврото би могло да достигне паритет с щатския долар до края на тази година“, имайки предвид възможността за намаляване на лихвените проценти на ЕЦБ през юни. /БГНЕС
Още от Свят
Студенти окупираха "пропагандната централа" на Вучич, искат закриването й
Организаторите на протеста призоваха гражданите да се подпишат под петицията за забрана на телевизия "Информер" заради нарушаване на журналистическите стандарти при отразяването на антиправителствените протести
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?
Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ
Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна
Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на администрацията на Тръмп