Китайският епидемиолог и пулмолог Чжун Наншан, ръководител на специалната комисия по борба с коронавируса в Министерството на здравеопазването на Китай заяви в интервю за CNN, че властите на Ухан, където най-напред беше регистриран коронавирус, са криели ключови подробности за мащабите на заболяването.
"В началото градските власти не искаха да признаят истината. В самото начало те мълчаха и тогава аз казах, че е възможно, заразените да са много повече", разказва Чжун Наншан.
По думите не епидемиолога, подозренията му възникнали, след като официалните данни няколко поредни дни не се променяли, властите съобщавали само за 41 случая в продължение на десет дни, докато в същото време започнали да се появяват съобщения за заразени в чужбина.
Той продължил да задава въпроси на местните власти, след което те "твърде неохотно" предоставили реалните данни: на 20 януари заболелите, открити в Ухан вече били 198, а починалите 3. Освен това, станало ясно, че има и 13 заразени медици.
Макар че признава занижения брой на заболелите, Наншан отхвърля обвиненията, че властите на Китай съзнателно са манипулирали данните.
Той припомня, че преди 17 години, по време на епидемията от атипична пневмония, централното правителство със заплахи от наказания е изисквало всички градове и държавни институции да съобщават истинските данни за заболелите.
Именно Чжун Наншан, който пристигнал в Ухан на 18 януари, публично потвърди, че коронавирусът се предава от човек на човек, докато уханските власти в продължение на седмици упорито твърдяха, че болестта не се предава при контакт на хора и болестта е "предвидима и под контрол".
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.