27 Ноември, 2024

Какво прави руският хуманитарен център в Ниш, докато бушуват пожари в Сърбия?

Какво прави руският хуманитарен център в Ниш, докато бушуват пожари в Сърбия?

Докато бушуват пожарите в Сърбия, от помощта на Сръбско-руския хуманитарен център в Ниш няма и следа, въпреки че на официалния им сайт пише, че те са там с „целта да осигурят поредица от хуманитарни задачи на територията на Сърбия и други страни от Балканския регион“.

Пожари горят в цяла Сърбия. В момента са активни около 200 пожара, като най-критично е положението в Стара планина. Именно там огънят е погълнал над 2000 декара ниска растителност и гори. Най-критично е в село Басара край Пирот, където гори борова гора.

Националният парк Тара гори от дни, а пожарникарите се борят с труднодостъпния терен.

Освен това борбата с пожарите се води и на планината Видлич, докато в Жагубица и Кучево разпространението на огъня към близките села най-накрая е спряно.

Близо до Ниш едната лента на магистралата Ниш-Лесковац, в посока от Лесковац, беше временно затворена за движение поради пожар и гъст дим близо до село Батушинац. Там ниската растителност е обхваната от огън, а пожарникари и полиция са излезли на терен, за да локализират огъня.

За цялото това време няма публична информация Сръбско-руският хуманитарен център в Ниш да е участвал по някакъв начин в потушаването на тези пожари, въпреки че от години те оправдават съществуването си в Сърбия точно по този начин.

Поне така пише в списъка с дейности на хуманитарния център на официалния им сайт.

„Участие в дейности по предотвратяване и отстраняване на извънредни ситуации; Предоставяне на хуманитарна помощ на населението, засегнато от извънредни ситуации; Изпълнение на съвместни проекти и програми на територията на Република Сърбия и други страни от Балканския регион; Обучение и повишаване на квалификацията на персонал в областта на предотвратяване и ликвидиране на извънредни ситуации; Тестване и демонстрация на съвременна противопожарна и спасителна техника и технологии; Изпълнение на други задачи, които не противоречат на целите на Центъра”.

Именно поради тази причина възниква въпросът къде и какви са и какво правят хората, които работят в този център, докато огнената стихия се разпространява из Сърбия.

От момента на откриването му представителите на сръбската опозиция и преди всичко на Запада се чудеха дали това всъщност е някакъв военен и дори шпионски разузнавателен център насред Балканите, в относителна близост до главната военна база на САЩ в Косово.

Например през 2022 г. членовете на Европейския парламент предложиха в две поправки към проекторезолюцията за Сърбия да се поиска този център да бъде по-прозрачен, тоест да бъде премахнат.

През същата година Демостат научи, че Сърбия планира да промени статута на този център, което трябваше да бъде първата стъпка към неговото премахване. От тази новина обаче не се е променило много.

Година по-късно Вук Вуксанович от неправителствения Белградски център за политика на сигурност каза пред Радио Свободна Европа, че „всичко, свързано с Русия в Сърбия, е под допълнително наблюдение заради войната в Украйна“ и добави:

„Сръбският баланс между Русия и Запада не е нарушен в NIS (Петролната индустрия на Сърбия в мажоритарна руска собственост), а в Ниш“.

През това време Руско-сръбският център многократно е отричал всякакви обвинения за евентуална противоречива дейност.

Припомняме, че той беше открит през 2012 г., под формата на сътрудничество между Сърбия и Русия „при извънредни ситуации, предотвратяване на природни бедствия и техногенни аварии и отстраняване на последствията от тях“. | БГНЕС
Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis