“Лично аз смятам, че има възможност за паралелно протичане на процесите - преговори с България и започване на преговори за членство в ВС, но винаги трябва да имаме мнение от другата страна, относно възможността за такова нещо, датата на началото на решаването на въпросите... Искрено се надявам те да могат да вървят паралелно, но все пак ще зависи от споразумението, което ще бъде постигнато с България, ако бъде постигнато. Има въпроси, които се обсъждат, има и такива, които изобщо не се обсъждат”.
Това каза македонският премиер Димитър Ковачевски пред Алсат ТВ.
Той посочи, че е открита нова страница в отношенията между Македония и България.
„Разбрахме се с българския премиер Кирил Петков да отворим теми, които досега не са отваряни, като икономика, търговия, култура. Работните групи вече дават резултати. Трябва да общувате с някого, ако искате да решавате отворени въпроси. Трябва да възстановим доверието сред гражданите, а не да се обвиняваме взаимно, както беше в един период. Смесената историческа комисия работи по своята методология и ангажиментът на членовете на комисията е да ускорят работата си. Историческите въпроси трябва да бъдат мост към бъдещето, а не към раздора”, обясни Ковачевски.
„Комуникацията с Република България в определен период се свеждаше до общуване между пропагандисти, които създаваха обществено мнение, доминиращо в медиите, което изграждаше недоверие не само между държавите, но и между гражданите на двете страни”, каза още министър-председателят на Северна Македония.
„И аз, и българският министър-председател, и членовете на правителството сме подтикнати към започването на диалог, който ще върне положителната атмосфера, но знаехме, че веднага ще се появят ретроградни сили, които се опитват да нарушат процеса. Тези сили, които съществуват и в двете страни, основават политическото си съществуване на този проблем. Защото, ако няма проблем, те не могат да съществуват като политическа парадигма, ние сме се сблъсквали с това в миналото”, смята Ковачевски.
За разрешаване на спора, допълни премиерът, има различни въпроси, които трябва да бъдат договорени между двете страни.
„Ще видим какво е приемливо и за двете страни, решението, което ще бъде приемливо и за двете страни, ще бъде споделено с институциите на двете държави и с тези, които ще трябва да вземат решения –то трябва да се основава на европейските ценности и уважението към гражданите на двете страни”, заяви Ковачевски.
Той подчерта, че изобщо не се водят разговори с България по основните въпроси, които засягат македонския народ.
„Което означава, че езикът на страната и идентичността на македонския народ изобщо не подлежат на разговори с Република България“, каза Ковачевски и допълни, че когато става дума за включване на други общности в Конституцията, това е процес, при който самите общности, живеещи в държавата трябва да претендират за това.
Това, каза министър-председателят на Северна Македония, се осъществява на базата на конституционни промени и е процес, който продължава по-дълго, включващ няколко институции, включително правителството, парламента и президента.
„Нужен е по-широк дебат, тъй като експертите се включват в конституционните промени, това може да се постави като въпрос и след това чрез дебат и обикновено мнозинство от две трети в парламента да се стигне до такова решение. Това обаче е искане, което трябва да дойде от гражданите, живеещи в държавата”, заключи Ковачевски.
Той смята, че всеки процес, който продължава твърде дълго, може да се отрази негативно на подкрепата на гражданите, но за щастие, проучванията на общественото мнение в РС Македония потвърждават, че мнозинството граждани вярват в европейското бъдеще на страната.
„Партиите, които са част от коалицията, са на мнение, че единственият път за страната ни е евроинтеграцията” - каза Ковачевски, като изрази надежда, че опозицията ще покаже конструктивно отношение./БГНЕС
Димитър Ковачевски
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства