24 Ноември, 2024

Кризата Русия-Украйна: Къде са войските на Путин и какво да очакваме от него?

Кризата Русия-Украйна: Къде са войските на Путин и какво да очакваме от него?

Андрю Рот, Дан Сабаг, Дейвид Блъд и Нилс де Хуг - коментар за "Гардиън"

Американски официални лица предупредиха за "много голяма вероятност" от руско нахлуване в Украйна през следващите няколко дни, след като Русия разгърна стотици танкове, самоходна артилерия и дори балистични ракети с малък обсег на действие от далечен Сибир до обсега на удара.

Реториката на Москва също стана по-войнствена. Владимир Путин поиска юридически гаранции, че Украйна никога няма да се присъедини към НАТО или да приеме ракетни ударни системи на алианса - отстъпки, които едва ли ще получи. Бурната дипломатическа дейност не допринесе за намаляване на напрежението.

Путин също така не разполага с достатъчно време. Войските му не могат да останат извън гарнизона за неопределено време. До края на зимата той вероятно ще трябва да предприеме атака или да изтегли силите си, което ще изглежда като отстъпление. Междувременно Великобритания, САЩ и други страни призоваха своите граждани да напуснат.

Какво знаем за разгръщането на силите?

Към 6 февруари 74-76 батальонни тактически групи, най-малката оперативна единица в армията на Москва, по оценка на групата за военно разузнаване Rochan Consulting са разположени в близост до границите на Украйна както в Русия, така и в Беларус. Много от тежките оръжия, разположени в близост до Украйна, пристигнаха през пролетта на 2021 г., когато Русия разположи около 110 000 войници с танкове и други тежки оръжия в близост до границата.

От няколко седмици руски войски пристигат от изток. На 11 февруари ръководителят на норвежката разузнавателна служба заяви, че те наброяват 150 000 души. В Донецк и Луганск също има сепаратистки сили. Техният брой се оценява на 32 000 души, като част от тях вероятно са недекларирани руски сили.

В началото на февруари се появиха някои данни, че силите, които преди това са били масирани на няколкостотин километра от границата, се придвижват по-близо до Украйна. Имаше признаци, че седемте пункта в Елня, близо до Смоленск, се придвижват към Клинци, на около 100 км от границата.

През новата година Русия започна да премества танкове, артилерия, системи за противовъздушна отбрана и изтребители в Беларус за съвместните учения "Съюзна решимост", които започнаха на 10 февруари и трябва да продължат до 20 февруари. Разполагането на тези сили продължава да се увеличава и в момента се оценява на около 17 БТГ (батальонни тактически групи), а може би и на повече.

НАТО предупреди, че руските сили в Беларус могат да достигнат 30 000 души, включително силите за специални операции "Спецназ", изтребители Су-35, системи за противовъздушна отбрана С-400 и ракети "Искандер", които могат да носят ядрено оръжие и имат обсег от 500 км.

Едни от най-големите сили, които ще останат в близост до Украйна от май 2021 г., идват от 41-ва армия с комбинирани оръжия, чийто щаб е в Новосибирск, на почти 2000 км. Разположени в полигона Погоново южно от Воронеж от пролетта, част от силите на 41-ва САА се преместиха в Елня, град в Смоленска област, по-близо до Беларус. Оборудването включва моторизирана пехота, основни бойни танкове, ракетна артилерия и балистични ракети с малък обсег "Искандер", включващи около шест или седем БТГ (батальонни тактически групи), според оценка на независимия анализатор в областта на отбраната Конрад Музика.

Сателитни снимки, направени от височината на Погоново, показват пристигането на още оборудване между ноември 2021 г. и януари 2022 г.

Други неотдавнашни придвижвания показват мотострелкови бригади от 49-та армия с комбинирани оръжия, които се придвижват към Крим. Артилерия и средства за противовъздушна отбрана от 58-а комбинирана армия също са забелязани на сателитни снимки, направени от височината на Новоозерн в западната част на Крим. По оценки на САЩ в края на януари и началото на февруари в Крим са се придвижили 10 000 военнослужещи.

Каква форма може да приеме руската атака?

Западните разузнавателни служби смятат, че най-вероятната цел на руската офанзива ще бъде обкръжаване на Киев и насилствена смяна на режима, и че към 11 февруари Путин е разположил достатъчно войски, за да се опита да нахлуе.

Това противоречи на мнението в Украйна от края на януари, че най-вероятният сценарий е целенасочена атака в източната част на страната. На 21 януари украинското военно разузнаване съобщи, че от началото на месеца Москва е снабдила сепаратистите в Източна Украйна с допълнителни танкове, самоходна артилерия, минохвъргачки и над 7000 тона гориво.

Карта, публикувана от украинското военно разузнаване през ноември, показваше най-лошия сценарий: Руските сили пресичат украинската граница от изток и атакуват от анексирания Крим, както и започват десант в Одеса с подкрепата на руски войници в Приднестровието и войски, изпратени от Беларус.

САЩ, Великобритания и някои независими западни експерти подчертават значението на Беларус. Страната, която сега е тясно свързана с Москва, се счита за най-простия път за нахлуване в украинската столица Киев, тъй като би позволила на руските сили да преминат голямата река Днепър на приятелска територия и да атакуват Киев от запад.

Потенциалните икономически последици от евентуални нови бойни действия ще бъдат огромни, като САЩ и техните съюзници обещават "значителни и тежки" икономически и технологични санкции в случай на нападение, а Русия може да прекрати доставките на газ за Европа.

Русия все още може да търси отстъпки от Запада в преговорите, като същевременно държи войските си по границата за надеждна заплаха от ескалация. Путин е заявявал, че според него високото напрежение е полезно за Русия. Въпреки това анализаторите казват, че без ясна дипломатическа победа всяко оттегляне може да изглежда като поражение.

Кога може да се очаква нападение?

Февруари отдавна се смята за най-вероятния месец за потенциална офанзива. Руските войници участват във военни учения в Беларус, които трябва да приключат на 20 февруари, а Владимир Путин се завърна от пътуване до Пекин за церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри.

Как се стигна дотук?

През 2014 г. Путин изпрати войски, за да анексират Крим - предимно рускоезичен регион на Украйна. Русия също така подбуди сепаратистко въстание в югоизточната част на Украйна, като тайно изпрати войници и оръжия, за да провокира конфликт, който прерасна в пълномащабна война.

В мирното споразумение от 2015 г. беше установена демаркационна линия и двете страни бяха призовани да направят отстъпки. Оттогава насам боевете на ниско ниво продължават по протежение на фронта, а двете страни се обвиняват една друга в нарушаване на споразумението, което според наблюдатели е близо до разпадане.

Русия вече не желае да поддържа статуквото и търси друг начин да установи контрол над Украйна.

Каква е ролята на "Северен поток-2"?

Завършването на газопровода "Северен поток-2" от Русия до Германия през Балтийско море дава на двете страни икономическо оръжие.

Газопроводът ще позволи на Русия да транспортира газ за Европа, без да преминава през Украйна, което означава, че Москва може да оказва натиск върху Киев без риск Киев да прекъсне маршрута за доставка на газ в отговор. Украйна яростно лобира срещу проекта, заявявайки, че той подкопава националната ѝ сигурност.

Въпреки това газопроводът, който се превърна в любим проект на Путин, все още не е пуснат в експлоатация, а западните правителства посочиха, че в случай на инвазия това може и да не се случи. /БГНЕС



Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства