Руският външен министър Сергей Лавров се възмути от западния "шантаж, ултиматуми и заплахи" срещу страни като неговата и съюзника му Куба, където започна обиколката му в Латинска Америка, предаде АФП.
Лавров, който ще посети също Венецуела и Бразилия, където се провежда среща на външните министри от Г-20, заяви пред кубинския си колега Бруно Родригес в Хавана, че и двете страни са жертви на "незаконен натиск" от страна на САЩ и техните съюзници.
"Реалностите на многополюсния свят... провокират агресивна реакция от страна на САЩ и други държави от световното малцинство, които с всички средства искат да запазят своето господство, хегемония и диктат", каза той.
"Средствата, използвани от представителите на САЩ и други западни държави за тази цел, не включват дипломация, а шантаж, ултиматуми, заплахи, използване на груба военна сила и санкции."
САЩ поддържат търговско ембарго срещу Куба от времето след революцията, ръководена от Фидел Кастро преди шест десетилетия, и въведоха строги санкции срещу Русия след нахлуването ѝ в Украйна.
"Куба знае от първа ръка какво представлява незаконният натиск: пълно ембарго, което единствено САЩ защитават като легитимен начин на действие", заяви Лавров, който е на деветото си посещение в Куба - второто за една година.
"Това е неприемливо за всички останали членове на световната общност. Но това не спира Вашингтон", добави той.
От 2022 г. насам Русия и Куба засилиха връзките си, като все по-изолираната Москва търси нови дипломатически и търговски партньори.
През ноември 2022 г. кубинският президент Мигел Диас-Канел пътува до Москва, за да се срещне с руския си колега Владимир Путин.
А през април 2023 г. Диас-Канел увери Москва в "безусловната подкрепа на Куба" в нейния "сблъсък със Запада". Куба никога не е критикувала нападението на Русия над съседката си.
Куба, която е под американско ембарго от 1962 г., е изправена пред най-тежката си икономическа криза от три десетилетия и получи руски петрол, за да облекчи смазващия недостиг на гориво.
Докато работят за възстановяване на връзките, съюзниците подписаха споразумения за сътрудничество в областта на строителството, информационните технологии, банковото дело, захарта, транспорта и туризма.
Според руски данни търговският обмен с Куба е достигнал 450 млн. долара през 2022 г., като 90 % от тази сума са продажби на петрол и соево масло на Хавана.
През септември миналата година Куба обяви, че е извършила арести във връзка с предполагаем трафик на нейни граждани, за да се бият за Русия в Украйна.
Оттогава не е предоставена никаква информация за разследването.
Лавров ще се срещне с Диас-Канел, преди да отпътува за Венецуела във вторник и след това за Бразилия за срещата на върха на Г-20. /БГНЕС
![Лавров нападна САЩ при посещението си в Латинска Америка, обвини ги в шантаж и заплахи](/static/downloads/uploads/Images_3/S/sergey-lavrov_4_.jpg)
Сергей Лавров
Още от Свят
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд
Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас
"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран