17 Февруари, 2025

Лукашенко подиписа нов закон, гарантира си имунитет доживот

Лукашенко подиписа нов закон, гарантира си имунитет доживот

Президентът на Беларус Александър Лукашенко подписа нов закон, който му дава доживотен имунитет срещу наказателно преследване и не позволява на живеещите в изгнание опозиционни лидери да се кандидатират на бъдещи президентски избори, съобщи „Гардиън“.

Теоретично законът се прилага за всички бивши президенти и членове на техните семейства. На практика той се отнася само за 69-годишния Лукашенко, който управлява Беларус с железен юмрук вече почти 30 години.

Новата мярка изглежда има за цел да укрепи още повече властта на Лукашенко и да елиминира потенциални претенденти на следващите президентски избори в страната, които трябва да се проведат през 2025 г.

Законът значително затяга изискванията към кандидатите за президент и прави невъзможно избирането на опозиционни лидери, които през последните години избягаха в съседни държави. Право да се кандидатират имат само граждани на Беларус, които са пребивавали постоянно в страната в продължение на най-малко 20 години и никога не са имали разрешение за пребиваване в друга държава.

Беларус беше разтърсена от масови протести по време на спорното преизбиране на Лукашенко за шести мандат през август 2020 г., което опозицията и Западът осъдиха като фалшифицирано. По това време беларуските власти задържаха повече от 35 000 души, много от които бяха измъчвани в ареста или напуснаха страната.

Лукашенко е обвиняван и в участие в незаконното прехвърляне на деца от окупираните от Русия градове в Украйна в Беларус.

Според текста на новия закон, ако Лукашенко напусне властта, той "не може да бъде подведен под отговорност за действия, извършени във връзка с упражняването на президентските му правомощия".

В текста се каза още, че на президента и членовете на неговото семейство ще бъде осигурена пожизнена държавна защита, медицинско обслужване и застраховка живот и здраве. След като подаде оставка, президентът ще стане и постоянен пожизнен член на горната камара на парламента.

Лидерът на опозицията Светлана Тихановская, която през 2020 г. избяга в съседна Литва, заяви, че новият закон е отговор на Лукашенко на неговия "страх от неизбежното бъдеще", като предположи, че Лукашенко трябва да се притеснява какво ще се случи с него, когато напусне властта.

"Лукашенко, който съсипа съдбите на хиляди беларуси, ще бъде наказан според международното право и никакъв имунитет няма да го защити от това, това е само въпрос на време", каза Тихановская.

Политическата опозиция в страната иска разследване на изчезването на опозиционни политици и извеждането на украински деца от Украйна.

"Ще гарантираме, че диктаторът ще бъде изправен пред съда", каза Тихановская, като подчерта, че в Беларус все още има около 1500 политически затворници зад решетките, включително носителят на Нобелова награда за мир Алес Беляцки. /БГНЕС
Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца