"Цялата руска техника, жива сила и въоръжение, които са струпани до границата ни, не са достатъчни за голяма офанзива с цел да бъдат окупирани големи части от територията на Украйна или да бъде достигнат Киев. И окупацията да бъде трайна. За да се подготви за нещо такова, на Русия ще ѝ отнеме поне 2 седмици", коментира пред БНР Мария Золкина, политолог от киевската Фондация "Демократични инициативи".
"Повече ни притесняват хибридните сценарии, в които военният компонент не би бил толкова голям, а по-скоро локален. Такъв сценарий може да бъде осъществен в района на границата с Беларус, защото тя е най-близо до украинската столица и Москва може да отрече пряка отговорност за нещо, което би дошло от беларуска територия. Може пък да се стигне до локален сблъсък и на границата ни с Русия - при Харков или Суми например. Или нещо, което е доста по-вероятно според данните, с които разполагаме - Русия да упражни военен натиск върху Украйна от окупираните територии в Донбас. Защото това е единствената към момента платформа, от която Русия е в пълна готовност да напредне веднага по суша. Тя удобно отрича да има отговорност за военните действия там, но всъщност на тези територии разполага с всички необходими ресурси, за да превземе целия Донбас. Военният компонент в такъв случай ще е сериозен - както през 2015-а и преди това - през 2014 година. Този път обаче ще бъдат предприети и кибератаки и енергиен натиск - чрез драстично намаляване на налягането в тръбопроводите, което ще доведе до невъзможност Украйна да използва собствените си складирани запаси от гориво", смята тя.
"Целта е Киев да бъде принуден да отстъпи за Минските договорености, за Донбас, за стремежа си към членство в НАТО. Дори Западът може да се окаже принуден да направи отстъпки пред Русия. И в същото време Москва ще избегне страшните санкции, с които я плашат в случай на мащабна военна операция, а не като отговор на хибридните атаки или на локални военни сблъсъци", добавя Золкина.
"В Украйна няма да имаме мир, докато Крим и Донбас са окупирани. Ескалацията в момента може да се повтаря един или два пъти годишно, както през 2021-ва - във всеки един момент. Защото Русия продължава да разполага със средства да изнудва Украйна. И никакви отстъпки и компромиси няма да доведат до повече стабилност. Защото така окупираните украински територии ще си останат под руски контрол. И няма никакви гаранции, че догодина или до две Русия няма да изпрати на Запада нови искания да гарантира правно обвързано някой друг неин държавен интерес", коментира тя.
Мария Золкина
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани