„Ситуацията в Нагорни Карабах сега е различна и в основата стои Турция, Ердоган и неговият план за изнасяне на конфликти извън страната. Турция се нуждае от външни кризи, за да може Ердоган да консолидира обществеността, която става все по-негативно настроена към неговото управление. А и икономически Турция е в колапс“, каза пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и международен анализатор.
По думите му, най-силна позиция в конфликта между Азербайджан и Армения има Русия:
„Докато конфликтът продължава, руското влияние в Армения ще става все по-силно. Русия има необходимост от периодично избухване на такива военни действия, за да увеличи военното си присъствие и военното си сътрудничество с Армения“.
Керемедчиев допълни:
„САЩ все още нямат постоянно становище по този казус. Политиката им е непостоянна. В САЩ има сериозна арменска диаспора със сериозно влияние и в Конгреса, и в Белия дом. Азербайджан все повече се опитва да се откъсне от Русия, търси сътрудничество с Турция и с Израел. САЩ едва ли ще вземат страна“.
Според анализатора е възможно повторение на сценария от 2016 година:
„Двете страни ще направят всичко възможно да разпалят конфликта до неговата максималност... Този конфликт ще даде сила и на двете държави да започнат преговори под егидата на Русия и на Турция“.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства