След твърде несигурното представяне на Байдън на телевизионния дуел с Тръмп в САЩ се обсъжда евентуална бърза смяна на кандидат-президента на демократите. Но може ли това да стане лесно и какви са възможностите?
"Това е най-добрата възможност за Байдън да защити душата на нацията и каузата, която го накара да се кандидатира за президент през 2019 година", пише "Ню Йорк Таймс" в обща редакционна статия, с която призовава американският президент да се оттегли от битката за втори мандат.
Подобни призиви се чуват от различни посоки след първия дебат между двамата водещи кандидати за Белия дом, които наблюдатели, експерти и дори привърженици на Демократическата партия определиха като катастрофа за Байдън. В първата си изява след дебата обаче, американският президент не показа, че мисли за оттегляне. Може ли тогава номинацията му да бъде сменена в последния момент, задава въпрос "Дойче веле"?
Промяна на правилата в последния момент?
Формално номинацията за президент на демократите ще бъде определена през август, когато ще се проведе Националният конгрес на Демократическата партия. На нея делегатите ще гласуват за кандидата за президент и за вицепрезидент. Но вотът им е предопределен от първичните избори, които вече се проведоха във всички щати. На тях Байдън беше категоричен победител. Според правилата на партията задължението на делегатите да гласуват в съответствие с резултатите от първичния вот отпада само ако Байдън декларира, че се оттегля от надпреварата. Той обаче вече заяви, че смята да продължи.
Правилата на Националния партиен конгрес се определят от самата партия. Ръководството на Демократическата партия обаче все още може да промени правилата преди началото на конгреса на 19 август в Чикаго. Но това е малко вероятно, докато Байдън не оттегля кандидатурата си, обяснява германската обществена медия ZDF.
Камала Харис вместо Байдън?
Американският президент отново избра бившата сенаторка от Калифорния Камала Харис за свой вицепрезидент. Но това не означава автоматично, че тя ще е номинацията за президент, ако той се оттегли.
Ако Байдън прекрати кампанията си, Харис ще е само една от много потенциални кандидати. Това означава, че вероятно ще се наложи тя, както и другите претенденти за номинацията, да водят кампания сред делегатите на Националния партиен конгрес на демократите. Това не се е случвало от 1960 година насам, когато Джон Кенеди и Линдън Джонсън се бореха за гласовете на партийния конгрес в Лос Анджелис.
Кой може да се кандидатира?
От телевизионния дебат насам в публичното пространство се обсъждат различни имена на демократи, които вече са показвали, че имат интерес към позицията в Белия дом, макар и не на тези избори. Сред тях са губернаторите на Калифорния, Мичиган и Пенсилвания - Гавин Нюсъм, Гретчен Уитмър и Джош Шапиро. Интерес към номинацията може да имат и представителите на по-лявото крило в партията, които вече се бориха за номинацията през 2020 година - Бърни Сандърс и Елизабет Уорън, както и Пит Бутиджидж и Ейми Клобучар. Самият Сандърс обаче е на 82 години. Бутиджидж пък е част от администрацията на Байдън.
Може ли да се стигне до правни разправии?
Консервативни групи в партията вече обявиха, че планират да поведат съдебни дела, в случай че номинацията на Байдън бъде оттеглена в последния момент. Експертката по темата Елейн Камарк, която работи като експерт и за Демократическата партия, казва, че подобни дела не биха имали основание. „Конституцията казва ясно, че отговорността е на партиите“, обясни тя в интервю. „Номинацията на представители на партиите е работа на политическите партии.“
Този процес трябва да започне обаче със заявка от самия Байдън, че е готов да отстъпи и да признае, че „вече липсва достатъчно основание да бъде кандидатът на демократите тази година“, както пише „Ню Йорк Таймс“.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis