Тезата, че Унгария е "кукувица" в гнездото на Запада, става все по-силна всеки изминат ден, пише Марк Чемпиън в коментар за Bloomberg.
Според анализатора премиерът на страната Виктор Орбан успешно разрушава собствените си демократични структури, бави важна за Украйна помощ, а сега остава и единствената държава, която блокира членството на Швеция в НАТО.
Изкушаващо е да наречем Унгария противник, посочва още Чемпиън и допълва, че цената за преодоляване на "лудориите" на Орбан ще расте. През ноември той позволи на ЕС да предложи старт на преговорния процес с Украйна, напускайки залата, вместо да наложи вето. Но заради механизма за взимане на решения в ЕС унгарският премиер може да има много възможности да спира процедурата през следващите години.
Орбан предложи и помощта от 50 млрд. евро за Киев да бъде разделена на по-малки траншове, като по този начин той ще има възможност всяка година да търгува за отпускане на средствата за страната.
По отношение на НАТО ситуацията изглежда същата - във вторник (23 януари) парламентът на Турция ратифицира споразумението за присъединяване на Швеция, а унгарският премиер написа в Х (Twitter), че е изпратил покана до шведския си колега Улф Кристершон за "преговори". Стокхолм категорично отказа среща с мотива, че няма какво да се договаря повече, отбелязвайки, че членството в НАТО трябва да се базира на изчисления за колективната сигурност, а не на изнудване.
Но в сряда мнението на Орбан претърпя промяна. В социалната мрежа Х (Twitter) той посочи, че е говорил с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и призова унгарският парламент да ратифицира споразумението за членство в Алианса. При тази нова позиция шведският премиер вече се съгласи на среща и разговори "в удобно за двете страни време".
Нито НАТО, нито ЕС имат механизъм за изгонване на държава членка, а и не би трябвало да искат да имат такъв. В случая с Унгария геополитическото положение е такова, че колкото и дразнещи да са "флиртовете" с Москва и Пекин, е по-добре Виктор Орбан да е вътре, отколкото извън тези блокове. Но нито една от двете организации не трябва да се страхува да наказва Будапеща, когато правилата бъдат нарушени и "червените линии" преминати
ЕС може би няма да успее да отнеме правото на глас на Унгария, но не трябва и да отстъпва и трябва да държи замразени фондовете за страната, докато не бъдат прекратени нарушенията с един от основните европейски ценности - върховенството на закона, категоричен е анализаторът.
Унгарският национализъм е подхранван от Виктор Орбан, но реално датира още от 1920 година с Договора от Трианон, който слага края на Първата световна война. По същество с този договор Кралство Унгария е разкъсано на съставните си части, губи излаза си на море и се "демилитаризира". Още оттогава е и недоверието на унгарците към "Великите сили".
Дотогава Кралство Унгария действително е мултинационална империя с влияние, но след това губи 2/3 от териториите си, където остават милиони етически унгарци - основно в Словакия, Румъния, Сърбия и Украйна.
За разлика от руския президент Владимир Путин Виктор Орбан не заявява претенции за имперското минало, пише още Марк Чемпиън, цитиран от Investor.bg. Коментарите му обаче често изнервят съседните държави. Преди присъединяването на Източна Европа в ЕС и НАТО потенциалът за конфликт в този регион беше много голям, допълва още анализаторът. Само да бъде избегнато напрежението е достатъчен мотив Будапеща да бъде част от двата блока, нещо подобно на ситуацията около Гърция и Турция, пред която непрекъснато е изправена НАТО.
Иронията всъщност е, че най-добрият начин да бъдат защитени интересите на унгарските малцинства е по-бързата интеграция в ЕС - и на Сърбия, и на Украйна. Като част от единния пазар и общността националните граници вече нямат същото значение, се казва още в публикацията.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства