Сделката за Брекзит, потвърдена часове преди Коледа, измести и темата за пандемията, и дори радостта от Рождество в Брюксел. Всички в сърцето на Европа, които са били отговорни за провеждането на преговорите, се поздравяваха в коледната нощ не с „Честито Рождество”, а с „Честит Брекзит”.
И за Брюксел, и за Лондон, тема № 1 на Коледа за заключенията от „развода“.
В коледното си обръщение, излъчено в „Туитър“, британският премиер Борис Джонсън показа копие от документа, което нарече коледен подарък. „Споразумение, които ще дадат сигурност на бизнеса, пътуващите и всички инвеститори в нашата страна от 1 януари“, отбеляза Джонсън.
Председателят на ЕК – Урсула фон дер Лайен определи сделката като „честна“ и „балансирана“.
Великобритания избра излизане от ЕС с референдум на 23 юни 2016. Сделката беше постигната след 10 месеца мъчителни преговори през 2020 г.
Препъникамък в последната част от преговорите се оказа риболовът, макар, че той заема едва 0,12% от дела на британската икономика.
„Джонсън като невероятен комуникатор уверено продаваше своята гледна точка, а именно: „ЕС иска от нас ние да се откажем своя суверенитет и да делим своите териториални води, защото ЕС ползва повече нашите териториални води, отколкото обратното“. А в същото време, този риболов, който иска да запази Обединеното кралство, той се реализира на европейския пазар“, коментира проф. Анна Кръстева.
Главният преговарящ на Европейския съюз за Брекзит – Мишел Барние, ще запознае посланиците от съюза с детайлите относно търговското споразумение, постигнато с Великобритания.
Сделката предвижда търговията между Евросъюза и Обединеното кралство да се извършва без мита и квоти, а търговските спорове ще се разрешават от независим арбитраж.
Британският парламент ще гласува споразумението на 30 декември. То трябва да бъде одобрено и от Европейския парламент, но няма вероятност това да се случи до Нова година, съобщи ВВС.
Главният преговарящ на Европейския съюз за Брекзит – Мишел Барние, ще запознае посланиците от съюза с детайлите относно търговското споразумение, постигнато с Великобритания.
Българите, които искат да живеят и работят във Великобритания трябва да кандидатстват, като едно от условията е да представят трудов договор, осигуряващ над 206 хиляди лири на година.
Стана ясно още, че макар и да беше обявено като финал на дългия и мъчителен процес по излизане, продължил над 4 години, подписаното навръх Коледа споразумение има временен характер и ще действа до февруари.
Причината – големият текст на споразумението, който предстои да бъде изчетен детайлно и гласуван окончателно от ЕС.
Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/ikonomika/brekzit-prof-krsteva-obyasni-zashcho-ribolovt-se-okaza-nay-golemiyat-spor-mezhdu-london-i-bryuksel_news789454.html
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства