Американски и европейски официални лица твърдят, че Владимир Путин се опитва да подкопае западната подкрепа за Украйна, съобщава NBC News.
Саботажите са свързани с опити да бъдат повредени железопътни линии, военни бази и други обекти, използвани за доставка на оръжие на Киев.
Такъв опит беше направен с палеж на свързан с Украйна склад във Великобритания, заговор за взривяване или подпалване на военни бази в Германия, опити за хакване и прекъсване на европейската железопътна сигнална мрежа и заглушаване на GPS системи за гражданската авиация.
Кампанията за физически саботаж е част от по-широка стратегия, която включва руска пропаганда и дезинформация, засилен шпионаж от страна на Москва и политическо влияние в Европа, за да се посеят съмнения относно военните перспективи на Украйна и разделение в рамките на НАТО.
Германските власти съобщиха този месец, че са разкрили сложна хакерска кампания извършена от служители на руското военно разузнаване, която е проникнала в имейл акаунтите на централата на Социалдемократическата партия, водещата партия в управляващата коалиция в страната. Хакерските атаки са насочени и към германски компании в отбранителната и космическата индустрия.
В същото време Русия е организирала хиляди кибератаки срещу чешки и европейски железници, включително хакване на сигнали и услуги за билети. Financial Times първи съобщи за атаките и за по-широката заплаха от саботаж.
Засега няма индикации, че Русия е успяла сериозно да наруши доставките на оръжия, боеприпаси или друга помощ за Украйна чрез саботаж, каза представител на администрацията на американския президент Джо Байдън, но предупреди, че физическите атаки в Европа са с по-агресивен подход и че Русия „прекрачва нови граници“.
Данилюк, съветник на украинското правителството е един от авторите на доклад от февруари, който предупреждава за нарастваща заплаха от руското военно разузнаване ГРУ. В доклада се казва, че ГРУ изгражда тайна мрежа от оперативни служители за извършване на шпионски и потенциални саботажни операции в Европа.
„ГРУ преструктурира начина, по който управлява набирането и обучението на специални части“, се казва в доклада на Кралския институт на обединените служби, „и възстановява апарата за поддръжка, за да може да ги инфилтрира в европейските страни.“
Поредицата от саботажи отразява разбирането на Русия за „хибридна война“, смесваща психологически, икономически и политически операции заедно с нелегална или конвенционална военна сила за отслабване на противник, казват експерти и официални лица.
„Има много по-широк модел на руска злонамерена дейност в цяла Европа“, каза Джеймс Клевърли, британският министър на вътрешните работи, в забележки в Камарата на общините тази седмица.
Той каза, че дейността на Русия варира от планове да навреди на военната помощ, предназначена за Украйна в Германия и Полша, да извършва шпионаж в България и Италия и да организира кампании за дезинформация, за да повлияе на резултата от изборите за Европейския съюз през юни.
„В продължение на няколко години сме свидетели на това, че Русия и нейните разузнавателни служби участват в още по-открити и по-нагли опити да подкопаят нашата сигурност, да навредят на нашите хора и да се намесят в нашите демокрации“, каза Клевърли, който обяви експулсирането на руски дипломат от Лондон, за когото Обединеното кралство каза, че е офицер от военното разузнаване.
Прокуратурата на Обединеното кралство обвини Дилън Ърл, на 20 години, в организиране на палеж на свързан с Украйна търговски обект през март, след като е бил вербуван като руски шпионин. Други четирима заподозрени също са обвинени във връзка със случая.
В Германия властите обвиниха двама германско-руски граждани, че са планирали да атакуват военни и логистични обекти, включително военни бази на САЩ, от името на руските разузнавателни служби.
„Действията бяха предназначени по-специално да подкопаят военната подкрепа, предоставена на Украйна от Германия срещу руската агресивна война“, казаха германските прокурори. Германия стана вторият най-голям доставчик на оръжия за Украйна след САЩ.
Случаят потвърди опасенията, че Кремъл е засилил офанзивата си.
„Това предполага, че е нещо ново в хибридната тактика на Путин“, каза германски служител пред NBC News.
Ръководителят на вътрешното разузнаване на Германия Томас Халденванг предупреди, че заплахата от саботаж от Русия – включително кибератаки – нараства и носи „висок потенциал за щети“.
„Ние също така оценяваме риска от контролирани от държавата актове на саботаж да бъде значително увеличен - особено срещу критична инфраструктура в информационните и комуникационни технологии, както и в енергийните доставки“, каза Халденванг на конференция по сигурността през април, организирана от агенцията, която той ръководи, Федералната служба за защита на конституцията.
Представители на администрацията на Байдън казват, че се опитват да разкрият и спрат руските операции.
„Ние даваме приоритет на усилията заедно с нашите съюзници за проследяване на тези руски дейности, тяхното прекъсване и разобличаване“, каза служител на администрацията, добавяйки, че „има значителни успешни усилия на европейските правоприлагащи органи през последните месеци“.
Данилюк каза, че никакъв руски саботаж не би могъл да причини толкова щети на каузата на Украйна, колкото неотдавнашното шестмесечно забавяне на американската военна помощ за Киев, което затъна в партизанска политика и вътрешна вражда между републиканските законодатели.
Миналия месец NBC News съобщи как някои подкрепящи Доналд Тръмп републиканци в Сената и Камарата на представителите повтарят руската пропаганда, включително фалшиви твърдения, че украинските лидери купуват луксозни яхти с тези пари.
Майкъл Маккол, представител от Тексас от Републиканската партия, каза пред Puck News, че смята, че „руската пропаганда си е проправила път в Съединените щати, за съжаление, и е заразила голяма част от базата на моята партия“.
Европейски служители са загрижени, че подобни руски пропагандни кампании се провеждат преди парламентарните избори в Европейския съюз следващия месец, за да се насърчат крайнодесните партии, които се противопоставят на въоръжаването на Украйна.
Основната цел на Москва в нейната информационна кампания в европейските общества е да подкопае обществената подкрепа за помощ за Украйна, според ЕС.
„Целта на Кремъл с намеса и манипулиране на информация е да манипулира обществения дебат“, каза Питър Стано, говорител на ЕК.
Премиерът на Белгия Александър Де Кроо миналия месец обвини Русия, че се опитва да подкупи членове на Европейския парламент, за да подкрепят усилията й за намаляване на европейската подкрепа за Украйна.
Де Кро каза, че белгийско разследване „показва, че Москва се е обърнала и също е платила на европейски членове на парламента, за да популяризира руския дневен ред“.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.