Глобалната толерантност към мигрантите е намаляла между 2016 и 2019 г., показва проучване на нагласите по света, чрез индекса за приемане на мигранти, на "Галъп", цитирано от БНТ.
Проучването на "Галъп" дава оценки на страните въз основа на нагласите на респондентите към идеята мигрантите да живеят в тяхната страна, да се преместят в квартала им и да се женят в семейството им.
Най-голям спад в толерантното отношение към мигрантите се наблюдава в Южна Америка, където няколко страни са преживели голям приток на бежанци от Венецуела. В Колумбия, която понесе тежестта на изселването, процентът на респондентите с положителна представа за мигрантите, живеещи в страната, спадна от 61% на 29%.
Белгия и Швейцария показват едни от най-големите намаления в толерантните нагласи. Белгия, където се намира Европейският парламент, отбеляза спад на резултата си с 1,33.
Държавите-членки на ЕС Унгария, Хърватия, Латвия и Словакия бяха сред десетте най-малко приемащи страни според анкетата, а още четири балкански държави попаднаха в списъка.
Друга страна, която е изиграла значителна роля в имиграционната политика на ЕС, също разкрива, че има до голяма степен негативно отношение към имиграцията. Турция, която стана дом на около 4 милиона бежанци в рамките на сделка с европейския блок, е десетата най-малко приемаща мигрантите държава според данните, събрани от "Галъп".
Въпреки това една източноевропейска държава с традиционно ниска толерантност към имиграцията отчита нарастване на положителните и толерантни нагласи. 42% от полските респонденти казват, че считат мигрантите, живеещи в страната, за нещо добро, в сравнение с 29% преди три години.
Канада оглави списъка на страните, които най-много приемат имиграцията - 94% от анкетираните имат положителни възгледи за имигрантите, живеещи в тяхната страна, следвани от Исландия и Нова Зеландия. В рамките на ЕС само Швеция и Ирландия попаднаха в топ 10.
Въпреки поредица от антиимиграционни политики от администрацията на президента Доналд Тръмп в САЩ, страната се нареди на шесто място с общо взето проимиграционно отношение. На въпрос за имигрантите, които се местят в техния квартал, 90% от респондентите в САЩ казват, че това е нещо добро.
Сред тези, които подкрепиха Тръмп, средният резултат беше 7,1 от девет. Най-голямата разлика е между по-младото и по-старото поколение с 16 до 29-годишни, отбелязващи 8,34, и тези над 65-годишна възраст, отбелязващи около една точка по-малко, на 7,37.
Още от Свят
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин
FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна
Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите