![Нидерландия и Германия започват съвместни сондажи за газ в Северно море](/static/downloads/uploads/Images_3/G/gaz-sondaj.jpg)
Нидерландия и Германия ще направят съвместен сондаж за ново газово находище в Северно море, съобщи днес нидерландското правителство - ден след като Русия прекрати доставките на газ за страната.
Заместник-министърът на минното дело Ханс Вийлбриф "издаде разрешения за нидерландската част ", се казва в изявлението, като се добавя, че "в Германия тече ускорена процедура за необходимите разрешителни".
"Кабинетът подкрепя добива на газ в Северно море, за да разполагаме с достатъчно газ за отопление на домовете си, например ", заявиха от Министерството на икономиката и климата.
Спорният план за сондиране за газ на около 10 морски мили на холандско-германската граница не е нов, но придоби нова актуалност, след като руският "Газпром" обяви във вторник, че спира всички доставки на газ за Нидерландия.
Това стана, след като нидерландската енергийна компания „GasTerra” отказа да плаща в рубли след руската военна офанзива в Украйна.
Преди година германската провинция Долна Саксония реши да не издава разрешителни за сондиране в близост до чувствителните от екологична гледна точка острови Ширмоникоог и Боркум, а холандските екологични групи все още имат съмнения.
Долна Саксония обаче "сега взема различно решение заради войната в Украйна", заяви нидерландското министерство.
Очаква се първият газ от платформата, която ще се захранва от близкия германски вятърен парк, да бъде добит до 2024 г., съобщава БГНЕС
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца