27 Май, 2026

Нов скандал: Борис Джонсън се оказа замесен в евакуация на животни от Афганистан

Нов скандал: Борис Джонсън се оказа замесен в евакуация на животни от Афганистан
Борис Джонсън


Във Великобритания дългоочакваният доклад на държавния служител Сю Грей от разследването на твърденията за събирания на Даунинг стрийт по време на локдаун не бе обявен в сряда, каквито бяха очакванията. Междувременно името на премиера Борис Джонсън бе замесено в нов скандал, този път свързан с Афганистан.

Би Би Си съобщи, че има информация, че докладът на Сю Грей е готов за публикуване, но тя още не е го е изпратила на премиера, както повелява процедурата. Депутатите сега се надяват това да стане днес или до края на седмицата. Много от депутатите на Консервативната партия изчакват доклада, за да вземат решение дали ще продължават да подкрепят премиера, към който има призиви за оставка от целия политически спектър. Самият Борис Джонсън заяви, че ще даде време на депутатите да се запознаят с доклада преди да направи изявление в Камарата на общините. 

Опозицията настоява за публикуване на пълния текст на разследването. 

Междувременно секретна кореспонденция показва, че Борис Джонсън е одобрил евакуирането на домашни любимци от Афганистан след падането на страната в ръцете на талибаните. В съобщение от август 2021 година на служител от външно министерство се казва, че благотворителната организация за животни „Наузад“, ръководена от бивш морски пехотинец на кралския флот, е „привлякла прекалено голямо медийното внимание и премиерът току-що е разрешил на персонала и животните ѝ да бъдат евакуирани“. 

Когато се появиха слуховете за това през декември, на въпрос дали е дал приоритет на животните пред хората, Джонсън отговори, че това са „пълни глупости“. Около 15 000 афганистанци, помагали на британците през годините, и 150 животни бяха евакуирани от Кабул през август. Много други, заплашени с репресии от талибаните, обаче, останаха в страната.
Сподели:
WELT: Войната навлиза в нова фаза, в която Русия се страхува от срив на фронта си

WELT: Войната навлиза в нова фаза, в която Русия се страхува от срив на фронта си

Руската армия вече няма явно предимство на фронта и все по-често отстъпва. Ударите по Киев се възприемат от много военни експерти като „акт на отчаяние“

Тръмп: Иран няма да получи облекчаване на санкциите в замяна на отказ от високообогатения си уран

Тръмп: Иран няма да получи облекчаване на санкциите в замяна на отказ от високообогатения си уран

Коментарите му идват в момент, когато Вашингтон и Техеран се опитват да постигнат споразумение за прекратяване на конфликта, който вече три месеца разтърсва Близкия изток

Русия заплашва Армения: Спира ѝ доставките на газ и петрол, ако настоява да влезе в ЕС

Русия заплашва Армения: Спира ѝ доставките на газ и петрол, ако настоява да влезе в ЕС

"Руското посолство официално изпрати писмо, в което се казва, че ако процесът на присъединяване към ЕС продължи, руската страна ще преустанови или едностранно ще прекрати Споразумението за сътрудничество за доставките на природен газ, петролни продукти и необработени диаманти"

Коментари (0)