23 Ноември, 2024

Нова руска църква в опасна близост до стратегически важно летище в Швеция и енергийни компании

Нова руска църква в опасна близост до стратегически важно летище в Швеция и енергийни компании

Снимката е илюстративна

Във финландския град Kankaanpää руснаци искаха да закупят имот в близост до армейска тренировъчна база



Луковичен купол се издига над околните дървета в безоблачно есенно небе. Висока ограда проследява периметъра и знаци предупреждават за покритие на видеонаблюдение. При звука на преминаваща кола куче изтичва иззад паркиран микробус в заграждението и залайва през затворената входна врата.

Това е наскоро построената руска православна църква в покрайнините на шведския град Вестерос — за нейните поддръжници невинно място за поклонение; но за все по-шумна група критици, потенциална заплаха за националната сигурност на Швеция, пише „Политико“.

Тревогите се съсредоточават върху чувствителното местоположение на църквата, много близо до стратегически важно летище, завод за пречистване на вода и напреднали енергийни компании, базирани в града от 130 000 души, разположен само на 100 километра западно от Стокхолм.

На фона на вълна от предполагаеми заговори на заподозрени руски агенти за насочване към инфраструктура и убийство на опоненти в цяла Европа, експерти по сигурността казват, че Швеция трябва да натисне подкрепящите Москва институции в цялата страна – включително тази църква.

„Църквата предлага потенциална опора, която може да се използва за събиране на информация, насочена както към летище Вестерос, така и към индустриални интереси под формата на големи компании, участващи в енергийния сектор“, каза Маркус Горансон, изследовател, фокусиращ се върху Русия в шведския Университет по отбрана. „Когато отбранителните сили на Швеция предприемат учения на или близо до летището, както беше направено през юни, те го правят под евентуално наблюдение от страна на църквата“, добави той.

Представители на Руската православна църква във Вестерос, които сега не дават коментар, по-рано са отричали връзки с руските разузнавателни служби.

Църквата като шпионска връзка

След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. европейските нации изгониха стотици служители на руските посолства от своите страни в опит да притъпят способността на Москва да проникне в своите съседи.

Но две години по-късно става все по-ясно, че Москва продължава да намира начини да осигури прикритие на своите агенти в чужбина. И това крие риск от последствия.

През април властите на Обединеното кралство заявиха, че подозират, че Русия стои зад палеж на британски склад; а през юли руските агенти бяха обвинени в заговор за убийството на ръководителя на германската Rheinmetall, доставчик на оръжие за Украйна, съобщи CNN.

Руската православна църква изглежда се очертава като потенциален канал за тайните действия на Москва в чужбина.

Украинските сили за сигурност нахлуха в манастир в Киев в началото на 2022 г., за да осуетят операциите на руското разузнаване, които според тях са базирани там. Този август украинското правителство направо забрани църквата на своя територия.

В Чешката република някои законодатели наскоро призоваха правителството да разследва църковните дейности на чешка земя, съобщи Радио Свободна Европа.

Шведските власти също започват да реагират. В края на май шведският обществен орган, който предоставя финансова подкрепа на религиозни групи, спря финансирането на църквата в Швеция след консултация с полицията за сигурност на страната.

Бе съобщена информация, че представители на църквата „са имали контакти“ с лица, работещи за руското разузнаване в Швеция. „Руската държава използва Руската православна църква в Швеция като платформа за провеждане на разузнавателни дейности в Швеция“, заяви говорителят.

Притесненията относно руската църква тук повтарят тези, повдигнати относно придобиването от частни руски граждани на сгради в близост до стратегически военни обекти в скандинавските страни.

Те включват случая с двама руски бизнесмени, които притежават ски хижи с лице към норвежко военно летище в Бардуфос, както беше съобщено от норвежката телевизия TV 2. Руски бизнесмен също купи крайбрежен имот с изглед към суперсекретната военноморска база на Швеция Muskö, шведският всекидневник Expressen докладвани.

Но също така има признаци, че скандинавските власти искат да затегнат законите си в това отношение.

Във финландския град Kankaanpää на трима руски граждани наскоро беше отказано правото да закупят изоставен дом за възрастни хора в близост до армейска тренировъчна база по съображения за национална сигурност и шведското правителство предположи, че може да се опита да приложи подобни ограничения в бъдеще.
Сподели:

Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия

Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество

Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген

Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния

САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан

Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан