Талибаните вече контролират над една трета от Афганистан, продължават да ускоряват своята офанзива, докато САЩ продължават да изтеглят своите сили.
САЩ са пропилели близо 1 трилион долара за "безсмислената" 20-годишна битка, опитвайки се да избегнат терористичната група, която се бори да получи краен контрол над разкъсаната от войната страна, съобщи в. „Сън”, цитиран от БГНЕС.
Талибаните са в офанзива, отговаряща на тяхната схема, откакто президентът Джо Байдън обяви изтеглянето на войските още през април и оттогава действията на джихадистите се водят със "светкавична скорост".
Джихадистките сили сега напредват в селските райони и се приближават към големите градове като Херат и Кабул.
Неотдавнашен доклад на американското разузнаване предупреждава, че те могат да превземат столицата Кабул в рамките на шест месеца.
Сега талибаните са завзели близо два пъти повече от Афганистан, отколкото преди два месеца, което предизвиква опасения, че планират още по-мащабна офанзива това лято.
Така може да се стигне до „най-голямата победа на джихадистите откакто Съветите се оттеглят през 1989 г.“, каза един наблюдател пред „Дейли Мейл”.
Това би надхвърлило дори най-лошия сценарий, за който американското разузнаване предупреди преди месеци, което накара президента Байдън да проведе разговори за кризата с афганистанския президент Ашраф Гани, за да определи бъдещето на страната.
Плановете на американския президент за изтегляне на всички сили до 11 септември бяха поставени под въпрос, тъй като талибаните продължават да подлагат западната сила на "значителен натиск".
От май досега талибаните са превзели 69 от 407 афганистански области, включително някои, които се считат за правителствени крепости.
Очакваше се те да насочат действията си върху териториите на юг и изток в страната, които са традиционни крепости на талибаните, но джихадистите предизвикват тревога, след като насочиха офанзивите си на север.
С 142 области под неин контрол, терористичната групировка е насочена към 170-те, над които все още няма контрол, но на фона на нарастващия си успех, те са променили тактиката си.
Командир на талибаните в провинция Газни каза пред NBC News, че са изненадани от скоростта на своята операция и дори са избягвали да превземат някои райони, за да не разгневят американските сили, като спазват ангажиментите на споразумението за 2020 г., подписано в Доха миналата година.
Победната им серия заплашва да обърне усилията на САЩ и НАТО в продължение на две десетилетия, през които са направени колосални разходи за "дългата война".
Последният доклад на Министерството на отбраната от 2020 г. разкрива, че са похарчили 815,7 милиарда долара - близо 1 трилион долара за военни действия в Афганистан, посочва „Сън”.
Американският конгрес установи, че между май 2009 и 31 декември 2019 г. са загубени около 19 милиарда долара поради разхищение, измами и злоупотреби.
При човешки загуби равносметката е също така стряскаща - 66 000 до 69 000 афганистански войници са загинали, докато наблюдателите на ООН заявиха, че 72 журналисти и 444 хуманитарни работници са загубили живота си.
Според изчисленията на ООН близо 11 000 цивилни са убити или ранени, откакто започнаха да регистрират жертвите през 2009 г.
Почти 2,7 милиона афганистанци са били принудени да избягат от конфликта, докато други 4 милиона сега са разселени в родната си страна.
Още от Свят
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме
Ислямистите завзеха летището на Алепо, спешни консултации между Русия, Иран и Турция
Външните министри на Русия и Иран изразиха "изключителна загриженост" от ескалацията на военните действия в Сирия
Вучич се оправдава: Няма сръбско участие в атаката срещу ключов канал в Косово
Късно на 29 ноември във Вараж, село в община Зубин Поток в Северно Косово, избухна експлозия в канала Ибар-Лепенац, който снабдява с вода и Прищина