24 Ноември, 2024

Politico: Украинските войници се нуждаят от обучение, а само една европейска страна се отзовава

Politico: Украинските войници се нуждаят от обучение, а само една европейска страна се отзовава

Хиляди украинци идват във Великобритания, за да се обучават как да защитят родината си.

От адвокати до зидари - те пристигат от цяла Украйна. Целта е само за пет седмици новобранците да се превърнат във войници. Усвояват основни военни техники боравене с оръжие, патрулиране, оказване на първа помощ и евакуация, преди да се върнат да се бият на фронта.

От юни досега Обединеното кралство е обучило близо 5000 украински войници в рамките на операция "Интерфлекс". Програмата има за цел тренира 10 000 войници за една година в британски тренировъчни лагери. „Интерфлекс“ е наследник на по-дългогодишната британска програма, операция „Орбитал“, която обучи повече от 22 000 украинци между 2015 г. и май тази година.

Интерфлекс многократно е преработвана в съответствие с развиващите се военни нужди на Украйна. Схемата се счита за достатъчно ефективна и половин дузина съюзници участват вече в нея - Швеция, Финландия, Дания, Литва, Канада, Нидерландия и Нова Зеландия.

Украйна се нуждае от "мащабна програма за обучение и съвместни маневри" със западните съюзници, каза Андрий Ермак, съветник на украинския президент. Британският министър на отбраната Бен Уолъс от своя страна е сигурен, че страната му може да предложи повече.

"Поставихме си за цел 10 000 военнослужещи, но това не е крайна цел. Има ли хора , ще има и обучение“, заяви той пред британския парламент миналата седмица.

Франция - другата голяма военна сила в Западна Европа - е взела решение да не стартира схема за масово обучение на украински войници, заяви съветникът на френския министър на отбраната Себастиан Лекорну. Президентът Макрон иска Франция да остане "балансираща сила".

Според официалните данни на френското правителство от началото на войната Франция е обучила общо 40 украински войници, главно за използването на френските самоходни гаубици "Цезар".

"Еманюел Макрон беше много ясен - Украйна ще победи и трябва да победи, но Русия не трябва да бъде унижавана", каза съветникът. "Нашата позиция е да проявим солидарност с Украйна, за да ѝ помогнем към победата - но ако това не се случи, да има готовност да изиграем роля, когато конфликтът спре."

Служителят намекна, че други "специализирани" обучения, ръководени от Франция, може да се провеждат в сянка.

"Обединеното кралство е избрало да продължи напред с основното обучение. Ние провеждаме по-специализирано обучение", каза той. "Няма да ви кажем всичко, което правим."

"Всичко е засекретено", оплаква се изследователят, пожелал да остане анонимен. "Във Франция не знаем какво се случва. Дори стратегията зад нея не е ясна. Не знаем дали е политическа, или на армията - или пък дали програмите за обучение ще бъдат стартирани по-късно", каза той.

Пенсионираният френски полковник и военен консултант Мишел Гоя не се съмнява, че позицията на Франция по отношение на обучението е пряк политически избор.

"Можехме да направим същото [като британците]", каза той. "Можехме да посрещнем украинците в лагери из цяла Франция и да ги превърнем във войници. Правили сме го и преди с африкански войници".

Заради ангажиментите на Франция в чужбина, армията няма да може да е ефективна в обучението, заяви пенсионираният френски генерал Жером Пелистранди.

"Въпросът е какви сили са на разположение в момента. (Британските сили) имат по-малко ангажименти в чужбина от френските. Така че ние се стремим към качество, а не към количество, когато става въпрос за военно обучение", казва Пелистранди.

Разбира се, няма индикации, че Париж ще промени курса си в краткосрочен план.

Френски официални лица заявиха, че Франция ще участва в програма за военно обучение на ниво ЕС, създавана от Жозеп Борел, но тези дискусии са на ранен етап.

"Това е "класически ЕС" по отношение на скоростта", каза Ед Арнолд, изследовател по въпросите на европейската сигурност в базирания в Лондон мозъчен тръст Royal United Services Institute (RUSI). "Това не е много трудно решение за ЕС, но то отнема прекалено много време.

Нуждите на Украйна от обучение са огромни и британската инициатива сама по себе си няма да е достатъчна, за да задоволи търсенето, според военен служител, работещ за западен съюзник.

Специализирано обучение вече се провежда в някои европейски страни като Полша, където украинските войски се обучават да използват ракети за противовъздушна отбрана, дарени от британското правителство. През юли полското правителство заяви, че е готово да покани украинските военни за обучение за деминиране. Подробностите за тези мисии обаче се пазят във възможно най-голяма тайна поради съображения за сигурност.

Украйна също така трябва да усъвършенства уменията си за водене на настъпателни войни.

В рамките на британската програма украинците вече се обучават за водене на война в градски условия - умения, необходими за превземане на ключови градове като Херсон или Мелитопол.

Преквалификацията на армията в успешна атакуваща сила може да отнеме поне една година, добави съветникът.

"Това е все едно да искаш от вратаря да стане нападател", заяви западен служител. "От Шмайхел да се превърнеш в Меси е дълъг път." /БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства