Управляващата партия в Полша иска да попита избирателите на референдум дали подкрепят приемането на "хиляди нелегални имигранти от Близкия изток и Африка" като част от плана на Европейския съюз за преместване. Това заяви министър-председателят в момент, когато неговата консервативна партия се опитва да предотврати предизвикателствата на политическата опозиция.
Премиерът Матеуш Моравецки обяви въпроса за референдума в нов видеоклип, публикуван в социалните мрежи. В него се посочва, че неговата партия "Право и справедливост" се стреми да използва миграцията в кампанията си за парламентарни избори - тактика, която ѝ помогна да вземе властта през 2015 г., съобщи Евронюз.
Правителството вече заяви, че иска да проведе референдума заедно с есенните парламентарни избори, които са насрочени за 15 октомври.
Според Моравецки въпросът ще бъде: "Подкрепяте ли приемането на хиляди нелегални имигранти от Близкия изток и Африка в рамките на механизма за принудително преместване, наложен от европейската бюрокрация?"
През юни министрите на вътрешните работи на Европейския съюз одобриха план за разпределяне на отговорността за мигрантите, които влизат в Европа без разрешение, което е в основата на една от най-продължителните политически кризи в блока.
Министрите одобриха споразумение, в което се балансира задължението на страните, в които пристигат най-много мигранти, да ги обработват и настаняват, с изискването другите членки да предоставят подкрепа - финансова или чрез приемане на бежанци.
Системата за предоставяне на убежище в Европа се срина преди осем години, след като над един милион души, повечето от които бягащи от конфликта в Сирия, влязоха и препълниха капацитета за приемане на бежанци в Гърция и Италия, като по този начин предизвикаха една от най-големите политически кризи в ЕС.
Оттогава 27-те държави от ЕС спорят кои държави трябва да поемат отговорността за хората, пристигащи без разрешение, и дали другите членове трябва да бъдат задължени да им помагат да се справят.
"Право и справедливост" отдавна е в конфликт с 27-те страни-членки на Европейския съюз заради схващането на блока, че промените в съдебната система и медиите, извършени от правителството във Варшава, са равносилни на ерозия на демокрацията.
Брюксел предприема правни действия във връзка с новия закон за създаване на специална комисия, която да разследва "руското влияние" в Полша. Планът беше остро критикуван като зле прикрит опит за делегитимиране на опозиционни политици, по-специално на Доналд Туск, и за ефективна пречка те да получат власт, припомня БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства