За Сърбия и Унгария руската ваксина "Спутник V" позволи ускоряването на ваксинационната кампания, а Австрия тези дни обяви, че води преговори с Москва за закупуването на 1 милион дози, съобщава The Voice of America.
Германия и Франция също проявяват интерес и водят преговори за получаване на руския препарат.
В средата на седмицата призова ЕК да одобри закупуването на "Спутник", а след това отделните страни от ЕС самостоятелно да решат дали да я купуват от Брюксел.
Други европейски правителства, обаче, продължават да не желаят да закупят руския препарат и смятат, че използването на "Спутник" е въпрос на геополитика и се опасяват, че Кремъл се опитва да засили влиянието си чрез него.
Когато става дума за "Спутник" ваксинационната "дипломация" се оказва не по-малко противопоставяща от ваксинационния национализъм, когато става дума за "Спутник".
Премиерът на Литва Ингрида Шимоните нарече ваксината "новото хибридно оръжие на Кремъл, с помощта на което той се опитва да раздели и властва в Европа".
Шимоните през февруари тя предупреди, че руската ваксина върви в комплект с "многопластова пропаганда и нескрита амбиция европейските страни да бъдат разединени и противопоставени една на друга".
Властите в Киев и Варшава също смятат, че Кремъл се ръководи от геополитически мотиви, особено в светлината на руската кампания за дискредитиране на руските ваксини.
"Не разбирам причините Русия да изнася милиони дози, независимо, че не е ваксинирала собственото си население", попита председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"