17 Февруари, 2025

Премиерът на РСМ: С България разменяме идеи, засега няма общоприемлив документ

Премиерът на РСМ: С България разменяме идеи, засега няма общоприемлив документ

Работните групи са значими за бизнеса и гражданите

На този етап, както и през изминалия период, ние се намираме на ниво размяна на идеи. Все още няма общоприемлив документ, който би могъл да бъде споделен за одобрение в институциите на двете държави.

Това каза премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски за сегашното състояние на отношенията между България и РС Македония, предаде БГНЕС.

"На няколко пъти имах възможност да кажа, че аз като човек вярвам в целта и работя за постигането ѝ. В самото начало на мандата на това правителство, при това още в първия работен ден, имахме среща с премиера на България и започнахме процес за сформиране на работни групи в различни области – икономика, инфраструктура, култура, образование, европейска интеграция. Те са значими за бизнес-общността, за образователната система и като цяло за гражданите. Те са обърнати към бъдещето за подобряване на сътрудничеството между гражданите и между институциите в двете държави", каза Ковачевски пред държавната агенция в Скопие Миа.

Интерконекторът с Гърция заедно с терминала за LNG в Александруполис (Дедеагач) са практически свързани проекти. Тези проекти са не само от икономическо, но и от стратегическо значение. Имахме разговори с партньори от Република Гърция. Това е проект, в който участват Република Гърция, Република България и Република Северна Македония, с цел диверсификация на доставките на газ, който ще идва от LNG терминала в Дедеагач.

Ние като държава взехме решенията първо за закупуване на количества в терминала за нуждите на ЕСМ, а също така НЕР вече работи по споразумение за реализация на интерконектора с Гърция, през който газът на практика да достига до страната ни. Днес ще проведа разговор по темата с министър-председателя на Гърция и вярвам, че през тази година ще се определят всички точки, т.е. ще бъдат договорени всички точки за споразумение и още тази година може да започне реализацията му. Така газът няма да върви както досега изключително в посока изток-запад, а ще минава от юг на север, през терминала в Дедеагач. Той е важен и за енергийната диверсификация, тъй като дава възможност за изграждане на газови електроцентрали. Една от тях ще бъде построена до терминала в Дедеагач. Правим и икономически и правни анализи за евентуално участие на Република Северна Македония, защото тук ще участват и Република България и Република Гърция, предвид близостта, териториалната близост и разстоянието между трите държави.

Между другото, всяка криза обаче трябва да открива и възможност. Вече започнахме да реализираме големи стратегически проекти, особено в областта на възобновяемите енергийни източници. Миналата седмица присъствах на пускането в експлоатация на първата фотоволтаична централа в Осломей. Това е първата такава електроцентрала на стари въглищни находища в Югоизточна Европа, която пуска 10-мегаватова електроцентрала, която ще генерира 15 до 17 гигаватчаса електроенергия и е построена от държавата.

Вече се подготвят и на практика са в начална фаза на строителство още две такива 50-мегаватови централи, на същото място. Едната ще бъде построена от турския „Фортис“, а другата от големите компании в района на българския Соларпром, които на базата на публично-частно партньорство ще трябва да прехвърлят 18 или 18,5 процента от приходите от тези заводи към ЕСМ, което ще даде на страната 1,5 милиона евро годишно приходи и нормална електроенергия за задоволяване на нуждите им. Освен това ЕСМ ще започне изграждането на друга десетмегаватова електроцентрала, което означава, че производството на електроенергия от въглища в Осломей ще бъде практически напълно заменено от производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, т.е. слънчева енергия.

Също така вече сме в преговори с най-големите компании в Германия ВИ-ПИ-ДИ за изграждането на голям вятърен парк с мощност близо половин гигават, чиято реализация ще зависи и от споразумението с немската компания, както и от предоставянето на условия за присъединяване към мрежата за високо напрежение в нашата държава. И също така преговаряме с „Акуо“ от Франция, също голяма мултинационална компания, за изграждане на също толкова мощен соларен парк близо до Щип. И допълнително голям брой малки, по-малки енергийни съоръжения за производство на слънчева електроенергия, вече са в процес на изграждане или завършват своите проекти за строителство.

Освен това, историческият и бих казал монументален проект Чебрен за изграждане на ВЕЦ в тази част е във втора фаза на реализация, вече има девет компании, които са допуснати във втората фаза. Те вече са на място, за да могат да имат точна представа и всеки да участва безпроблемно във втората фаза.

Надявам се, най-накрая да бъде избран изпълнител, при който да имаме енергиен капацитет в страната, който да осигурява възобновяеми източници, базова енергия за Република Северна Македония и още по-лесно свързване на други инвестиции от възобновяеми източници, преди всичко имам предвид източници като слънце и вятър. / БГНЕС

Сподели:
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд