31 Март, 2025

Путин: Няма алтернатива решението за независима палестинска държава със столица Източен Йерусалим

Путин: Няма алтернатива решението за независима палестинска държава със столица Източен Йерусалим

Владимир Путин

Израел има право да се защитава, независима Палестина трябва да бъде създадена, заяви руският президент

Израел беше брутално нападнат, но уреждане на конфликта ще бъде възможно само чрез създаването на независима Палестина със столица Източен Йерусалим, каза руският президент Владимир Путин на срещата на върха на Общността на независимите държави (ОНД).

Русия изхожда "от постулата, че решението на палестинско-израелския конфликт чрез преговори няма алтернатива", каза руският президент, цитиран от държавните медии.

„Целта на преговорите трябва да бъде прилагането на формулата за две държави на ООН, което предполага създаването на независима палестинска държава със столица Източен Йерусалим, съжителстваща в мир и сигурност с Израел, който, разбира се, както ние видяхме, беше подложен на атака с безпрецедентна бруталност. Разбира се, Израел право да се защитава. Има право да осигури мирното си съществуване", каза Путин, подчертавайки, че "от решаващо значение е да се работи за разрешаването на този проблем чрез мирни средства“.

„Както аз го виждам, в ситуация като тази и на това конкретно място просто няма алтернатива решението за две независими държави“, заключи той.

По-рано руският президент предупреди, че очакваната сухопътна офанзива на израелските сили ще доведе до неприемливи жертви сред цивилното население и че страната му е готова да помогне с усилия за посредничество.

"Използването на тежка техника в жилищни райони е сложен въпрос, изпълнен с тежки последици", заяви Путин. "И най-важното - жертвите сред цивилното население ще бъдат абсолютно неприемливи". 

Сподели:
Съдебното дело над Льо Пен днес може да пречупи шансовете ѝ за президентския пост

Съдебното дело над Льо Пен днес може да пречупи шансовете ѝ за президентския пост

Прокурорите по делото, насочено и срещу други високопоставени служители на Национален сбор, поискаха от съда да наложи на водача на крайната десница както присъда със затвор, така и забрана да заема публични длъжности

От 20 април Финландия инициира пълно и безусловно прекратяване на огъня в Украйна

От 20 април Финландия инициира пълно и безусловно прекратяване на огъня в Украйна

Финландският президент посочва, че разочарованието на Доналд Тръмп от забавянето на Русия в прилагането на примирието нараства

Зеленски призова за натиск към Русия и още системи за отбрана за Украйна

Зеленски призова за натиск към Русия и още системи за отбрана за Украйна

В обръщението си от 30 март той апелира за всички възможни мерки да се прекъсне „способността на Русия да води война и да поддържа системата, която не иска нищо друго освен война"