В разбилия се в Гърция украински самолет Ан-12 е имало 11,5 тона "отбранителна продукция" от Сърбия, самолетът е пътувал за Бангладеш, съобщи сръбският министър на отбраната Небойша Стефанович.
"Самолетът, който се разби през нощта в Гърция, Ан-12, превозваше 11,5 тона продукти на нашата отбранителна промишленост за Бангладеш. За съжаление всичките осем членове на екипажа загинаха", каза той на брифинг, цитиран от АФП.
Според агенцията екипажът е излетял от сръбския град Ниш в 20:40 в събота, на борда са били продуктите на компанията „Валир”. Самолетът е бил собственост на украинската компания Meridian LTD.
"Купувачът беше Министерството на отбраната на Бангладеш, напълно оторизиран краен потребител и законен купувач. Маршрутът беше от Ниш, технически кацания в Аман, Рияд, Ахмедабад, крайната точка бе Дака. Полетът имаше всички необходими документи и разрешение“, каза сръбският министър.
Както беше съобщено по-рано, преди катастрофата пилотът съобщи за повреда на двигателя и получи разрешение за аварийно кацане на летището в Кавала. Според очевидци горящият самолет се е разбил в царевична нива между селата Антифилипи и Палеохори в района на Елефтеруполи, на няколко километра от летището в Кавала. По-късно в мрежата се появи видеозапис, заснет с дрон от мястото на катастрофата. Вижда се, че самолетът се е разбил на малки фрагменти.
Информацията беше официално потвърдена от украинското министерство на външните работи, както и от Meridian.
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца