Свят
Резолюцията на ВМРО-ДПМНЕ за държавни позиции по отношение на европейската интеграция набира подкрепа
Македонски парламентарни партии заявиха, че ще приемат проекторезолюцията на ВМРО-ДПМНЕ, определяща държавни позиции по отношение на европейската интеграция, но също така и позиции относно отричането на македонската езикова, културна или национална идентичност.
Сред привържениците на текста е и управляващата СДСМ на премиера Зоран Заев.
Резолюцията все още не е внесена официално в парламента, но депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски обяви, че документът ще бъде внесен.
За днес са обявени срещи на ВМРО-ДПМНЕ с депутати от блока на албанските партии.
Генералният секретар на Алианса за албанците Арбен Таравари заяви в неделя, че партията все още няма позиция по отношение на резолюцията, но съобщи, че през следващите дни ще обяви дали ще подкрепи документа.
Засега няма изразена официална позиция от партията на Али Ахмети Демократичен съюз за интеграция, но външният министър Буяр Османи направи следния коментар пред телевизия Алсат:“
„ Демократичният съюз за интеграция вижда инициативата на ВМРО-ДПМНЕ за резолюция относно България като опит за спечелване на политически точки в навечерието на местните избори“.
Според него е несериозно държавните интереси да се поставят във функция на изборите.
„Това вреди на интересите на държавата и всички граждани“, каза Османи.
Ето текста на проекта за резолюция, публикуван от агенция МИА:
Преговорите да се водят на равноправна и принципна основа при задължително спазване на международното право, без никакви условия от едната или другата страна и при зачитане достойнството на македонския народ.
Да се зачитат безрезервно знанията на македонските обществени, хуманитарни и културологични науки във връзка с автохтонността на македонския народ и неговия исторически, езиков и религиозна приемственост.
Да се зачитат знанията, утвърдените факти, възприетите теории и емпирични проучвания на съвременната световна славистика, лингвистика, историография и международно право, според които:
- Македонският език и неговите диалекти имат своята териториална и времева приемственост;
- Македонската идентичност води своята легитимност от многовековните традиции, предания, обичаи, колективна памет, манталитет, език, артикулирана осъзнатост за етнокултурна уникалност, колективна приемственост, уважение към традиционните религиозни институции и наратива за принадлежност на определена географска и историческа територия;
- Споделените места за паметта на балканските и средиземноморските територии предполагат приобщаващо отношение, а не изключително присвояване на историята и традициите, предполагат интелектуална свобода, а не робуване на анахронични исторически стереотипи и илюзии за културна и историческа хегемония.
- Процесът на евроинтеграция да продължи в дух на взаимно уважение към положените усилия от наша страна за изпълнение на критериите, се казва още в предложения текст на резолюция.
- Да се прилагат положителните и общоприети международни конвенции и декларации на ООН за правото на самоопределение и за правата и свободите на човека.
- Да се зачита безусловно изразената воля на македонския народ, неговата етническа и духовна уникалност.
- Асамблеята задължава и насочва правителството, но също така и всички компетентни органи, отговарящи за външната политика и европейската интеграция, да действат в рамките на позициите, установени с тази резолюция, цитира БГНЕС
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.