Духовниците от руската църква „Св. Николай“ в Амстердам са изпратили обръщение към Руския патриарх Кирил с призив да ходатайства пред светските власти в Москва за спиране на войната в Украйна.
Реакцията на патриарха ги е накарала да заявят официално, че се разграничават от неговата позиция и спират да го поменават по време на богослуженията, съобщава Двери. Църковни коментатори отбелязват, че това е първата енория, която прави тази стъпка, но вероятно ще я последват и други. „Не се съмнявам, че епископите ще мълчат до последно, но енориите започват да говорят“, отбеляза богословът и публицист Сергей Чапнин.
В заявлението на духовенството на „Св. Николай“, публикувано на сайта на енорията, се казва:
Ние, духовенството на енорията на храма „Св. Николай“ вече изразихме нашия потрес от нахлуването на въоръжените сили на Руската федерация в Украйна. Виждайки голямото насилие, разрушенията и страданията на населението на Украйна, нашата община започна хуманитарна кампания в помощ на бежанците. Ние като духовенство подписахме обръщение към патриарх Кирил с призив да наруши мълчанието си по повод конфликта и да ходатайства пред властите за мир. Днес патриарх Кирил прекъсна мълчанието си по повод войната. В циркулярно писмо той е одобрил молитва за мир, която възлага пълната отговорност за войната на чуждите държави («А на чуждестранните народи, които искат война и се опълчват на Светата Русь, забрани им и провали замислите им.»). В молитвата също присъства прошението „и имащите властта насочи към всяко добро“.
Ние се дистанцираме от описанието на събитията, дадено от патриарх Кирил. В светлината на гореказаното ние прекратяваме споменаването на патриарх Кирил на богослуженията. С това ще последваме примера на православното духовенство на Украйна, което в по-голямата си част престана да споменава патриарх Кирил“.
Енорията в Амстердам е основана през 1974 г. от малка група православни християни – руснаци, сърби, холандци. Важна роля в създаването му има митрополит Антоний Сурожки (Блум). Енорията е част от Хагската епархия на Московска патриаршия. Днес в нея има хора от над 20 страни. Богослуженията се извършват на холандски, църковнославянски и английски. В храма служат четирима свещеници и трима дякони.
На фона на острите реакции на другите православни църкви и вероизповедания, БПЦ продължава да бъде безмълвна към руската агресия и отказва да осъди директно виновника за войната Владимир Путин и режима в Кремъл/БГНЕС
Още от Свят
Нагъл Кремъл: Поставя тежки условия за мир в Украйна, иска "железни гаранции" за Русия
Тръмп и Путин са изправени пред решаващ разговор за прекратяването на войната в Украйна, като в същото време Киев и лично Зеленски обвиняват руския президент в саботаж на преговорите
Експерт: Русия ще бламира прекратяването на огъня в синхрон с "желанията" на Путин
Много вероятно е окупаторите да променят направлението на своите атаки по дължината на фронтовата линия
Сибига посочи трите "червени линии" на преговорите за мир
Украинският външен министър е категоричен че тези въпроси не подлежат на обсъждане, от тях Киев няма да отстъпи