Няма да има никакво предоговаряне на преговорната рамка, нито на Договора за приятелство с България. Тези договори са факт. Това заяви американският посланик в Скопие Анджела Агелер, цитирана от БГНЕС.
„Искам да бъда пределно ясна. Преспанското споразумение е историческо за тази страна. Знам, че беше много трудно за много хора в страната да приемат името. Но това е международен договор, който бе приет от тогавашното правителство и международната общност го прие. Разбира се, ние бяхме част от този процес и го подкрепихме. Това позволи на РС Македония да се присъедини към НАТО и да напредва към Европейския съюз“, каза Агелер в интервю за „Свободна Европа“.
По отношение на договора с България, тя заяви следното: „Тези договори са вече направени. Няма да има нито предоговаряне за Преспа, нито за напредъка към ЕС. Това е много ясно“, подчерта посланик Агелер и добави:
"Има разлика между казаното по време на предизборната кампания, казаното през годините и това, което предстои. Силно се надяваме, че е постигнат напредък, че тези стари терминологии ще бъдат оставени настрана."
По отношение на назначаването на скандалния лидер на сърбите в РСМ Иван Стоилкович за вицепремиер, който се счита за близък до Москва, американският дипломат посочи: „Лично не го познавам, не знам в каква степен се променят позициите на новия вицепремиер сравнение с предишния период. Вчера се срещнах с премиера и министъра на отбраната. Имах отлични разговори с двамата за Украйна. Те ми дадоха гаранции за подкрепата на Украйна по линия на НАТО. Сега съм убедена, че когато посетят Вашингтон през следващите седмици, ще повторят тази позиция“.
На въпрос дали има риск от потенциално навлизане на корозивен капитал в страната, в контекста на обявения от Унгария заем от 1 милиард евро за РСМ, Агелер отговори:
"Винаги има риск и това е ролята на журналистиката - да проверява и да изисква прозрачност. Ролята и на гражданите е да изискват прозрачност. Ще искаме да знаем откъде идва това финансиране. Не е достатъчно да поискаме от правителството да разреши корупцията, гражданите трябва да бъдат част от процеса и да изискват отговори. Правителството каза публично и ни убеди насаме, тук в посолството, че ще бъдат отворени към този вид въпроси. Ние разчитаме на думата им."
Американският посланик коментира и възможността нови фигури от Северна Македония да бъдат санкционирани от Вашингтон.
"Когато имаме доказателства за корупция, те отиват във Вашингтон и се разглеждат внимателно. Когато сме сигурни, че доказателствата са абсолютно надеждни, обявяваме санкциите. Има много случаи, когато САЩ поставя някого в списъка, а страната на произход на лицето не прави нищо. Ние не прилагаме закона в тази държава, не сме част от съдебната система, това е работа на властите тук. На следователите, на тези, които прилагат закона, на съдебната власт. Има много доказателства в тази страна (РСМ), защото всеки път, когато Съединените щати санкционират някого, никой тук не е изненадан. Не е изненада, че тези хора са корумпирани, въпросът е какво ще направят институциите по въпроса, а ние чакаме да видим."
Анджела Агелер коментира също решението Белият дом удължи националното извънредно положение по отношение на Западните Балкани, обявено първоначално през 2001 г. Това решение е насочено към продължаващите заплахи за националната сигурност и външната политика на САЩ, "дължащи се на екстремистко насилие и обструктивни дейности в региона".
"Това решение е признание, че тази част от света е сложна и трябва да ѝ се обърне внимание. Това правим тук в посолството и ще продължим да го правим", подчерта дипломатът. | БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства