Джо Байдън
Бившият американски президент Доналд Тръмп увеличaва преднината си пред президента Джо Байдън след дебата миналата седмица, съобщи „Форбс“, като се позова на две нови проучвания на общественото мнение, направени през последните дни.
Тръмп води пред Байдън с шест процента в новото допитване на Сиена Колидж, направено по поръчка на "Ню Йорк таймс", което е с три процента повече в сравнение с проучването седмица по-рано и показва най-голямата преднина за Тръмп пред негов опонент, регистрирана за трите му предизборни кампании от 2015 г. насам.
Повече от половината демократи (59%), участвали в допитването, смятат, че Байдън е твърде стар за президент, което е увеличение с осем процента от дебата насам, докато на подобно мнение са 74% от избирателите като цяло и 79% от републиканците.
Проучване на "Уолстрийт джърнъл", осъществено през последната седмица, показа сходен резултат.
Как се стигна дотук?
Слабото представяне на Джо Байдън на първия дебат срещу Доналд Тръмп миналата седмица накара редица членове на Демократическата партия да поискат смяна на кандидата за президентските избори.
В рамките на няколко минути след началото на 90-минутния диспут между двамата претенденти в четвъртък президентът изгуби мисълта си и през цялото време говореше с дрезгав и понякога толкова нисък глас, че едва можеше да бъде чут, като често даваше трудни за проследяване отговори и многократно му се налагаше да се коригира, припомня „Форбс“.
Вчера говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер неколкократно се опита да го оправдае, че е имал настинка, предизвикана от прекалено тежките пътувания в чужбина, но това предизвика недоверчиви подмятания и скептични въпроси от някои репортери по време на ежедневния брифинг в Белия дом, добавя британското издание „Гардиън“.
Във вторник вечерта, по време на предизборно събитие във Вирджиния, самият Байдън обвини за колебливото си представяне на дебата предишните си международни пътувания, като каза: "Не постъпих много умно. Реших да обиколя света няколко пъти, преминавайки през около 100 часови зони ... преди ... дебата. Не послушах служителите си, върнах се и почти заспах на сцената. Това не е оправдание, но е обяснение."
Кой подкрепя Байдън и кой иска нов кандидат на Демократическата партия
Въпреки спадащата подкрепа, вчера говорителката на Белия дом обяви, че Джо Байдън остава кандидатът на Демократическата партия за изборите през ноември, съобщи „Гардиън“. Самият Байдън, на фона на нарастващия натиск да се оттегли поради опасения, че не е в състояние да изпълнява задълженията си на 81 години, е казал на предизборния си екип: "Ще участвам в тази надпревара докрай".
Белият дом по-рано отхвърли твърденията в статия на „Ню Йорк таймс“, според която президентът е споделил пред свой съюзник, че знае, че може да не успее да спаси кандидатурата си, ако не съумее да убеди обществеността през следващите дни, че е подходящ за тази работа след представянето си на дебатите миналата седмица.
Във вторник конгресменът Лойд Доджет от Тексас стана първият демократ от Камарата на представителите, който публично призова президента да се оттегли, припомня „Гардиън“. Вчера към призива му се присъедини и Раул Грихалва от Аризона: "Това, което той наистина трябва да направи, е да поеме отговорността за запазването на този пост (за Демократическата партия) - и част от тази отговорност е да се оттегли от тази надпревара."
Бившият президент Барак Обама, който изкара два мандата заедно с Байдън, който беше негов вицепрезидент, също е споделил на четири очи със съюзници от Демократическата партия, които са потърсили мнението му, че президентът вече е на труден път към преизбирането си и че този път сега е още по-неутъпкан след дебата, съобщи вестник "Вашингтон пост".
Някои от съюзниците на Байдън в Конгреса, сред които бившият председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси и конгресменът Джим Клайбърн също дадоха да се разбере, че биха подкрепили оттеглянето му от надпреварата. Пелоси посочи в интервю за телевизия Ен Би Си, че въпросът дали представянето на Байдън в дебата в четвъртък е било „епизодично“ или „(постоянно) състояние“ е „основателен“.
Клайбърн, който е дългогодишен приятел и довереник на Байдън, от своя страна каза пред Си Ен Ен, че би подкрепил "мини първични избори", които да се произведат в навечерието на Националната конференция на Демократическата партия, в случай че Байдън си направи отвод от надпреварата за Белия дом. Според замисъла на Клайбърн тези мини първични избори могат да бъдат произведени по време на заседание на делегатите по видеоконферентна връзка, което ще предшества Конференцията, която започва на 19 август в Чикаго.
"Блумбърг" съобщи, като се позова на неназован "висш партиен служител", че десетки демократи от Камарата на представителите също обмислят да подпишат писмо, в което призовават президента да се оттегли от изборната надпревара.
Съоснователят на стрийминг платформата „Нетфликс“ Рийд Хестингс, който е и един от най-големите дарители на демократите, също поиска друг кандидат за президент на Демократическата партия. "Байдън трябва да отстъпи място на енергичен лидер демократ, който да победи Доналд Тръмп и да гарантира нашата сигурност и благоденствие", посочи Хейстингс пред „Ню Йорк Таймс“.
От друга страна губернаторите демократи на щатите Ню Йорк, Минесота и Мериленд изразиха подкрепата си за президента на САЩ в предизборната надпревара за Белия дом. Тримата бяха сред щатските управители на 24 щата и кмета на Вашингтон, които снощи се срещнаха с Байдън в Белия дом, съобщи Ройтерс.
Те обявиха, че изпитват пълно доверие в президента и са провели откровен разговор с него във връзка с представянето му на предизборния диспут със съперника му от Републиканската партия Доналд Тръмп.
Нито един от тях обаче не призова Байдън да се откаже от надпреварата за Белия дом.
"Президентът винаги е имал нашата подкрепа. Ние също ще имаме неговата", каза губернаторът на Мериленд Уес Мур. Той обаче добави, че губернаторите са били честни с Байдън, че получават негативна обратна връзка от избирателите си заради лошото му представяне на предизборния диспут със съперника му от републиканците Доналд Тръмп миналия четвъртък.
Губернаторът на Ню Йорк Кати Хоукъл посочи, че след разговора с президента е изпълнена с увереност и добави, че всички нейни колеги са изразили подкрепата си за него. "Президентът е в играта, за да я спечели", добави тя.
Тим Уолц – губернатор на Минесота и председател на Асоциацията на губернаторите демократи, призна, че представянето на президента в диспута с Тръмп миналия четвъртък е било лошо, но добави, че според него Байдън е в кондиция да заеме президентския пост. "И ние, подобно на много други американци, сме малко обезпокоени. Обезпокоени сме, защото заплахата от президентско управление на Тръмп не е само хипотетична", каза Уолц.
Кой може да замени Байдън като кандидат на Демократическата партия?
Въпреки категоричното желание на Байдън да остане в кандидатпрезидентската надпревара, демократите все по-често се питат дали вицепрезидентката Камала Харис би била по-силен кандидат от него, пише изданието „Хил“.
През последните дни тя даде ясно да се разбере, че напълно подкрепя кандидатурата на Байдън за втори мандат и не се стреми да го замени. Но съюзници и стратези на демократите посочват, че съдбата на президента може да зависи от това какво ще покажат социологическите проучвания през следващите няколко седмици, и предупреждават, че ако той изостане значително от Тръмп, това може да предизвика широки призиви сред демократите да се откаже от кандидатурата си за преизбиране.
Харис е най-вероятният заместник на Байдън, въпреки че според няколко източника вероятно ще има конкуренция, отбелязва изданието. "Просто трябва да спечелим, а това вероятно е по-лесно с някой друг, различен от Джо Байдън", каза един от съветниците на демократите в Сената.
Сред кръговете на Демократическата партия често се споменават имената на редица губернатори и други фигури, пише „Ню Йорк Таймс“.
На първо място сред тях е губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм. Той беше сред първите, които защитиха представянето на Байдън в Атланта, но има и някои ярки предимства пред него, отбелязва изданието. Нюсъм е опитен участник в кампании в голям щат, който използва изявите си по телевизията, за да се противопостави на Тръмп и да подкрепи Демократическата партия. Засега той не е показал никакви резерви към кандидатурата на Байдън, но вече е давал да се разбере, че обмисля да се кандидатира през 2028 г.
За друга силна кандидатура се смята тази на губернаторката на Мичиган Гретчен Уитмар. Тя бързо се превърна в национална звезда на Демократическата партия, за което отчасти помогна и това, че Тръмп я нарече "онази жена от Мичиган", припомня „Ню Йорк Таймс“. Уитмър, която е губернатор с два мандата, води кампанията през 2022 г., която даде на демократите в този щат пълен контрол върху законодателната власт и щатското правителство - за първи път от 40 години насам.
Губернаторът на Илинойс, милиардерът Джей Би Прицкър от своя страна се откроява с острия си език срещу Доналд Тръмп. Когато бившият президент беше осъден по време на наказателния процес в Ню Йорк, Прицкър се откъсна от внимателно формулираните коментари на повечето демократи и нарече Тръмп престъпник, расист, хомофоб и мошеник. Това пламенно поведение и язвителните му нападки срещу претендента на Републиканската партия му спечелиха овации, докато той подкрепяше Байдън в Средния Запад, отбелязва изданието.
Към този списък могат да бъдат добавени и имената на министъра на транспорта Пит Бутиджидж, както и на сенаторите Кори Букър от Ню Джърси и Ейми Клобучар от Минесота. И тримата вече са се кандидатирали за президент и са познати на избирателите на демократите. Освен тях с добър рейтинг за Белия дом биха се ползвали и бившите първи дами Хилари Клинтън и Мишел Обама, добавя „Ню Йорк таймс“, цитиран от БТА.
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.